Svět

Profesora, kazatele a moderátora čeká v Saudské Arábii trest smrti za kritiku režimu

Profesora, kazatele a moderátora čeká v Saudské Arábii trest smrti za kritiku režimu

K trojici, která je nyní uvězněná v Rijádu, patří šajch Salmán Úda, Avad Karní a Alí Umarí. Všichni jsou v Saúdské Arábii známí a na sociálních sítích mají 20 milionů příznivců. Úda je znám i za hranicemi jako znalec islámu a reformátor, Karní je kazatel, profesor a spisovatel a Umarí populární moderátor, kterı ve svıch televizních pořadech požadoval rozšíření práv pro ženy a vyslovoval se proti extremismu.

Podle zdroje MEE úřady nebudou s popravami otálet, jakmile budou rozsudky smrti vyneseny.

Saúdská Arábie si vysloužila mezinárodní kritiku v dubnu, kdy tam bylo popraveno 37 lidí, loni království provedlo exekuce 149 lidí.

Člen saúdskoarabské opozice Alí Ahmad, kterı stojí v čele amerického ústavu pro záležitosti Perského zálivu, zprávu o plánované likvidaci tří známıch aktivistů označil za "zločin, kterı má občany vyděsit a přimět je, aby se podrobili".

Jahjá Asírí, kterı působí v saúdskoarabské organizaci ochránců lidskıch práv ALQST sídlící v Londıně, zprávu o chystanıch popravách považuje za nepravdivou.

Trojice je za mřížemi od roku 2017, kdy úřady nechali pozatıkat mnoho kritiků režimu. Proces se má konat před zvláštním trestním soudem.

OSN loni Saúdskou Arábii kritizovala za to, že nepřestala využívat protiteroristické zákony k potlačování domácích kritiků.