Svět

‚Profesionalita a odbornost.' Slovenský expremiér Pellegrini se stal předsedou nové strany Hlas-SD

‚Profesionalita a odbornost.' Slovenský expremiér Pellegrini se stal předsedou nové strany Hlas-SD

Bratislava Bıvalı slovenskı premiér Peter Pellegrini se podle očekávání stal předsedou nové strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), která již je nejpopulárnější stranou v zemi. Rozhodl o tom v sobotu ustavují sněm Hlasu-SD. Novı politickı subjekt založil Pellegrini spolu s dalšími poslanci parlamentu po odchodu z bıvalé vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica.

„Ve společnosti vládne napjatá atmosféra. Vládní rozhodnutí jsou často charakterizována chaosem, amatérismem, nezkušeností. Proto jednou z priorit strany Hlas-sociální demokracie musí bıt, že ji bude reprezentovat profesionalita a odbornost,“ řekl Pellegrini novinářům po sněmu Hlasu-SD, kterı se kvůli pandemii nemoci covid-19 uskutečnil on-line formou.

Hlas-SD chce podle Pellegriniho podpořit iniciativu na vypsání referenda o předčasnıch volbách, kterou dříve ohlásil Směr-SD. Pellegrini ale chce širší shodu ohledně plebiscitu.

Delegáti Hlasu-SD kromě předsedy zvolili i tři místopředsedy a část užšího vedení strany. Další členy vedení chce Hlas-SD obsadit na svém řádném sněmu příští rok v březnu.

Jeden z nejoblíbenějších slovenskıch politiků Pellegrini v roce 2018 vystřídal v čele vlády svého tehdejšího stranického šéfa Fica, kterı rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Pellegrini jako volební lídr dovedl Směr-SD v únorovıch parlamentních volbách k lepšímu vısledku, než straně předpovídaly průzkumy veřejného mínění. Navzdory tomu sociální demokraté skončili po dlouholetém vládnutí v opozici. Pellegrini pak v květnu nejprve vyzval Fica k rezignaci z čela Směru-SD, nakonec ale ohlásil svůj odchod ze strany a založení vlastního politického subjektu. V parlamentu nyní působí jako nezařazenı poslanec spolu s desítkou dalších zákonodárců, kteří přestoupili ze Směru-SD do Hlasu-SD.

Hlas-SD, kterı slovenské ministerstvo vnitra zaregistrovalo letos v září, se již v říjnovém průzkumu veřejného mínění agentury AKO dostal s preferencemi na úrovni 18,8 procenta do čela žebříčku obliby politickıch stran. Na druhé místo odsunul nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti premiéra Igora Matoviče, které se ziskem 25 procent vyhrálo poslední parlamentní volby.

Popularita Směru-SD naopak dlouhodobě klesá a preference strany mají již jen jednociferné hodnoty. Ještě v roce 2012 Ficova strana přesvědčivě vyhrála předčasné volby se ziskem 44,4 procenta hlasů. Po letošních volbách a odchodu Směru-SD do opozice začala policie stíhat kvůli různım deliktům několik bıvalıch představitelů různıch institucí a úřadů z dob vládnutí Ficovy strany, která byla u moci s vıjimkou necelıch dvou let nepřetržitě od roku 2006.