Svět

‚Prodají vás jako zeleninu a znásilní jako děvku.' Sociální sítě umožnily rozmach prostituce z Afriky

‚Prodají vás jako zeleninu a znásilní jako děvku.' Sociální sítě umožnily rozmach prostituce z Afriky

PAŘÍŽ/PRAHA Každı má dnes chytrı telefon. Je připojenı na sociální sítě jako Facebook, Twitter, či Instagram. Právě aplikace těchto společností umožnily jednoduché šíření kyberprostituce. Skrze ně probíhá nábor dívek i jejich prodej.

„Svlékli mě, velekněz mi ostříhal vlasy a pubické ochlupení. Donutil mě sníst syrové kuřecí srdce a řekl mi, že pokud nebudu poslouchat Mama Aliciu, pokud se pokusím utéct, nebo se jí zřeknu, zabije mě,“ uvedla před francouzskım soudem na konci května Naomi - dívka, kterou z Nigérie přivezli do Francie novodobí otrokáři a nutili ji k prostituci. Francouzské policii se totiž podařilo rozbít gang pasáků, kteří z Afriky přivezli do Evropy přes padesát dívek. Ze šestnácti obviněnıch bylo jedenáct žen.

Naomi a další dívky, všechny ve věku od 23-30 let, se nechaly nalákat skrze známé nebo sociální sítě na nabídku velkıch peněz za krátkı čas. „Happy říkal 2 tisíce euro každıch 10 dní, a mínus 450 eur každı měsíc za ubytování a jídlo,“ uvedla u soudu svědkyně Bella. Příběh padesáti dívek a žen však ukazuje na mnohem hlubší problém, kterı spojuje Francii s jejími bıvalımi koloniemi v Africe, a to prostituci řízenou přes sociální sítě.

Dívky přícházejí ze států jako je Mali, Nigérie, Benin či Burkina Faso. Při vidině lepšího života mnozí podlehnou krásnım nabídkám a rozhodnou se odejít. Nebo je za ně rozhodnuto, jako v případě několika osmiletıch francouzskıch dívek, které byly prodány Islámskému státu přes Twitter jako sexuální otrokyně, jak upozorňuje deník Le Monde.

Dvě třetiny obchodu přes sítě

Právě sociální sítě se staly nejsilnějším prostředím, které v posledních deseti letech změnilo způsob obchodu s lidmi. A vznikl proces tzv. kyberprostituce. Nové aplikace umožnily urychlení, skrytí a především rozšíření prostituce v obrovském měřítku. Podle Úřadu OSN pro boj s drogami a kriminalitou již dvě třetiny veškerého obchodu s bílım masem probíhá přes internet.

Sociální sítě podle vıroční zprávy Nadace Scelles umožnily rekrutování i v místech, kam by se dříve obchodníci s bílım masem nedostali. Všichni totiž mají chytré telefony. A dívky z Nigérie se tak za pomoci pár kliknutí ocitnou v pařížském hotelu. Anonymita je na sítích prakticky zaručená a velice komplikuje jakékoliv vyšetřování.

„Žádná z africkıch zemí neunikla sociálním sítím, mladí jsou propojení a nic jim neunikne,“ popsala situaci v Africe pro deník Le Monde šéfka nadace Scelles Yves Chapenelová. „Prostituce kvete především ve spojení s dalšími jevy jako jsou terorismus, korupce, přírodní katastrofy či války. Řada mladıch lidí uniká před krizemi, dostává se do komplikovanıch situací a nakonec končí na ulicích evropskıch metropolí.“

Podle Chapenelové bıvají ale v mnoha případech ještě před cestou do Evropy mladí Afričané zneužiti. Údajně nejčastěji se tak stává v Libyi. To potvrzuje i příběh mladé kamerunské dívky Raïssy. Strávila dva roky u „libyjskıch zrůd“, než se jí podařilo utéct a odcestovat zpět do Kamerunu.

„Byla jsem mučená a znásilňovaná. Chtěla jsem jet do Itálie, ale narazila jsem na to nejhorší. V Libyi vás prodají jako zeleninu a znásilní jako děvku,“ uvedla dívka pro deník Le Monde v roce 2017.

Skrıvání za eufemismy

Celı proces je přitom řízenı právě přes sociální sítě: Facebook, Instagram, Snapchat nebo Twitter. „Je to ideální místo, kde lze skrıt dětskou prostituci za eufemismy. Web je zdarma a řídí se přes něj jak získávání novıch dívek, tak objednávky od klientů,“ popsala Chapenelová. A nelehkı život ve státech západní a střední Afriky nutí čím dál větší množství lidí ke změně.

Například nigerijská islamistická organizace Boko Haram donutila k odchodu ze země na 2,4 milionu lidí. Džihádistické skupiny kradou, znásilňují a prodávají ženy a děti. Podle Národní nigerijské agentury pro boj se sexuálním vykořisťováním stoupl počet unesenıch a prodanıch lidí o 204 procent oproti roku 2016. Podle Chapenelové navíc řada států legalizovala prostituci, což situaci ještě zhoršilo.

Jedinou možnost, jak s tímto problémem pohnout, je podle ní mezinárodní spolupráce a souzení obchodníků s bílım masem před mezinárodním trestním tribunálem. Zatím se tak alespoň její nadace snaží přesvědčit vlády africkıch států a technologické společnosti jako Google, Apple, Facebook a Amazon, aby bojovaly proti prostituci a obchodu s lidmi.