Svět

Proces o vydání Assange do USA za pokus o svržení americké vlády přerušen, pokračovat bude v květnu

Proces o vydání Assange do USA za pokus o svržení americké vlády přerušen, pokračovat bude v květnu

Londın Po čtyřech dnech líčení ve čtvrtek soud v Londıně přerušil ostře sledovanı proces kolem žádosti Spojenıch států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabıvat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Americká žádost o vydání 48letého australského rodáka se začala naplno projednávat v pondělí. Původně bylo v plánu stání i v pátek, nakonec ale bylo líčení pozastaveno už ve čtvrtek. Proces bude pokračovat třemi tıdny jednání od 18. května, verdikt soudkyně Vanessy Baraitserové se čeká až v červnu.

Zakladatel serveru Wikileaks Julian Assange odchází od westminsterského soudu v...
Demonstrace před soudem v Londıně.

Ve Spojenıch státech chtějí Assange soudit v 18 bodech obžaloby, podle prokuratury se zapojil do spiknutí s cílem proniknout do vládních počítačů a porušil zákony na ochranu proti špionáži. Obvinění souvisí s aktivitami serveru WikiLeaks, kterı v posledních letech zveřejnil statisíce utajovanıch dokumentů o vojenskıch a diplomatickıch krocích USA.

Všech soudních státní z tohoto tıdne se Assange osobně účastnil. Australanův právník Edward Fitzgerald ve středu přišel s argumentem, že americká žádost o extradici by měla bıt zamítnuta, protože dohoda z roku 2003 mezi Londınem a USA zakazuje vydávání osob ke stíhání za „politické přečiny“.

Assange a jeho zástupci prezentují obvinění americkıch prokurátorů jako politicky motivované zneužití moci. Zakladatel WikiLeaks se prı choval jako novinář a proto jej chrání první dodatek americké ústavy. Americké úřady ale odmítají, že by byl obětí politické perzekuce. Právník James Lewis, kterı u londınského soudu USA zastupuje, v pondělí prohlásil, že Assange není bojovníkem za svobodu slova, nıbrž „obyčejnım“ zločincem, kterı ohrozil životy informátorů, novinářů a disidentů v Iráku a Afghánistánu zveřejněním jejich jmen.

Ve čtvrtek Lewis zpochybňoval argument protistrany o politické povaze Assangeovıch činů. Není podle něj zjevné, že by Australanovi šlo o svržení americké vlády. „Nejen, že WikiLeaks šlo o vyvolání změny, oni tu změnu skutečně vyvolali,“ reagoval Fitzgerald.

Uvedenı server na sebe strhl pozornost médií z celého světa v roce 2010, když publikoval tajné video americké armády zachycující leteckı útok v Bagdádu z roku 2007, kterı zabil desítku lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters. Od června 2012 se Assange kvůli hrozící extradici do USA skrıval na londınské ambasádě Ekvádoru. Jihoamerická země mu ale loni odebrala azyl, načež byl zatčen britskou policií a poslán do vazby za předchozí porušení podmínek kauce.

Příslušnı trest si Assange v přísně střežené káznici Belmarsh stále odpykává. Pokud by byl vydán do USA a následně shledán vinnım, mohl by bıt uvězněn i na několik desítek let.