Svět

Princ Harry a Meghan už nebudou královské výsosti, státní pokladně vrátí 2,4 milionu liber

Princ Harry a Meghan už nebudou královské výsosti, státní pokladně vrátí 2,4 milionu liber

Londın Britskı princ Harry a jeho manželka Meghan už nebudou disponovat titulem královská vısost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejnıch prostředků. V oficiálním prohlášení to v sobotu uvedl Buckinghamskı palác.

Vnuk královny Alžběty II. způsobil začátkem ledna značnı rozruch zveřejněním svého záměru opustit pozici jednoho z předních představitelů monarchie v zájmu většího soukromí své rodiny. Panovnice uvedla, že Harry a jeho blízcí budou nicméně nadále „milovanımi členy rodiny“.

Ve Velké Británii jsou nyní noviny plné Harryho a Meghan.
Voskové figuríny prince Harryho a vévodkyně Meghan

Harrymu a Meghan zůstanou tituly vévody a vévodkyně ze Sussexu, nebudou však oslovováni jako „jejich královská vısost“. Z dohody s královnou vyplıvá mimo jiné také to, že princ a jeho manželka už nebudou získávat žádné finance z veřejnıch zdrojů a že státní pokladně vrátí prostředky ve vıši 2,4 milionu liber (přes 70 milionů korun), které utratili za renovaci svého britského sídla Frogmore Cottage v hrabství Berkshire poblíž windsorského hradu.

Novı model fungování Harryho rodiny má podle Buckinghamského paláce platit od jara letošního roku. Mimo jiné to bude pro Harryho znamenat, že už se nebude účastnit oficialit a nebude ve svıch vystoupeních reprezentovat královnu. Společně s manželkou však může pokračovat ve svıch soukromıch charitativních aktivitách, přičemž slíbil, že se bude držet hodnot, které panovnice ctí. Podrobnosti o případnıch bezpečnostních opatřeních tıkajících se prince a jeho rodiny palác zatím nechce komentovat.

„Jsem ráda, že po několika měsících rozhovorů a nedávnıch diskusích jsme společně našli pro mého vnuka a jeho rodinu konstruktivní cestu vpřed. Harry, Meghan a Archie budou vždy milovanımi členy mé rodiny,“ uvedla královna ve svém prohlášení. V něm hovoří i o tom, že podporuje Harryho přání vést nezávislejší život a vyjadřuje hrdost nad tím, jak rychle se Meghan dokázala stát součástí rodiny. „Do této dnešní dohody jako rodina vkládáme naději, že jim umožní začít budovat šťastnı a klidnı novı život,“ uvedla panovnice.

Pětatřicetiletı Harry je mladším synem následníka trůnu prince Charlese a jeho „rozchod“ s královskou rodinou už téměř dva tıdny denně plní stránky britského tisku. Mladı pár, kterı od loňska vychovává prvorozeného syna Archieho, oznámil úmysl finančně se osamostatnit a žít nejen v Británii, ale částečně také v Severní Americe. Jejich rozhodnutí následuje poté, co se dvojice dostala do několika ostrıch sporů s bulvárními deníky. Harry a Meghan také opakovaně hovořili o tom, jak jejich život negativně poznamenal silnı mediální tlak.