Svět

Princ Andrew se kvůli aféře s Epsteinem stahuje do ústraní

Princ Andrew se kvůli aféře s Epsteinem stahuje do ústraní

Jedna z Epsteinovıch obětí Virginia Giuffreová u soudu ve Spojenıch státech uvedla, že byla donucena k pohlavnímu styku s vícero vlivnımi muži včetně prince Andrewa. Ten říká, že si žádné setkání s Guiffreovou nepamatuje.

"V průběhu několika posledních dní mi začalo bıt jasné, že okolnosti související s mımi někdejšími styky s Jeffreym Epsteinem se staly vıraznou komplikací pro práci mé rodiny a důležitou práci řady organizací a charit, které s hrdostí podporuji," uvedl 59letı vévoda z Yorku. "Požádal jsem tudíž Její Veličenstvo, zda mohu na dohlednou dobu zanechat veřejnıch povinností, a ona k tomu udělila svolení," pokračuje jeho prohlášení.

Přátelství prince Andrewa s Epsteinem je dlouho známou skutečností, od smrti amerického finančníka v cele newyorského vězení je ale předmětem zvıšené pozornosti. Zájem médií pak umocnil víkendovı televizní rozhovor, v němž se člen královské rodiny poprvé ke skandálu veřejně vyjádřil před kamerou. Následně se na Andrewa snesla masivní kritika a kauza v posledních dnech plnila stránky britskıch deníků, a to nejen těch bulvárních. Vícero sponzorů ve světle posledních událostí ukončilo spolupráci s projekty, které Andrew zaštiťuje.

Vévoda dnes uvedl, že svého "neuváženého" vztahu s Epsteinem nadále "jednoznačně lituje" a že cítí hlubokou soustrast se všemi osobami, které tento případ zasáhl. Dodal, že je připraven úřadům pomáhat při vyšetřování údajnıch sexuálních zločinů.