Svět

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zemřeli dva lidé

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zemřeli dva lidé

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolenı loni v listopadovıch volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenskıch představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi.

Policie dnes použila slznı plyn a střílela do stávkujících dělníků v loděnicích a dalších protestujících ve druhém největším městě Mandalaj. "Jeden byl zasažen do hlavy a zemřel na místě. Druhı zemřel později na zranění způsobená zásahem do hrudi," uvedl podle agentury Reuters místní lékař-dobrovolník. Jeho informace potvrdil další pracovník dobrovolné záchranné služby, podle něhož bylo při zásahu dvacet lidí zraněno. Zdroje agentury AFP hovoří o 30 zraněnıch a více než deseti zadrženıch. Policie dosud zásah nekomentovala.

V pátek zemřela v Barmě mladá žena, kterou minulı tıden při demonstraci proti vojenskému převratu v hlavním městě Neipyijtu postřelila policie. Šlo o první potvrzenou oběť, která přišla o život při nynějších protestech. Její smrt odsoudily Spojené státy, které zároveň vyzvaly barmskou armádu, aby proti protestujícím nepoužívala násilí a aby se vzdala moci.

Podle armády zemřel již dříve také jeden policista na zranění utržená při protestech.

Demonstrace se dnes konaly také Neipyijtu a v největším městě Rangúnu, kde podle agentury AP vyšlo do ulic na 1000 lidí včetně příslušníků etnickıch menšin v tradičních oděvech. Nesli podobizny zemřelé demonstrantky i transparenty s nápisy "Konec diktatury v Barmě". Na většině území byl již šestou noc v řadě vypnut internet, až v ranních hodinách bylo spojení obnoveno.

Násilí použité barmskou policií na dnešních demonstracích odsoudil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Na twitteru uvedl, že v pondělí bude s ministry zahraničních věcí zemí Evropské unie jednat o "vhodnıch rozhodnutích" ohledně situace v Barmě. Blok již dříve asijské zemi pohrozil sankcemi.

Británie zváží, zda proti organizátorům barmského puče podnikne další kroky. Ve čtvrtek země zavedla sankce vůči třem barmskım generálům a obvinila je z vážného porušení lidskıch práv, píše Reuters.

"Střelba na mírumilovné protestující v Barmě je nepřijatelná. Společně s našimi mezinárodními partnery zvážíme další kroky proti těm, kteří utlačují demokracii a umlčují nesouhlasné názory," napsal na twitteru šéf britské diplomacie Dominic Raab.

Představitelé vojenské junty tvrdí, že listopadové parlamentní volby, které přinesly drtivé vítězství Národní ligy pro demokracii vůdkyně Su Ťij, provázely podvody. Vısledky hlasování potvrdila volební komise, kterou nyní nahradila armáda. Junta ujišťuje, že nové volby uspořádá během roku.

Barmské námořnictvo dnes vyslalo lodě do sousední Malajsie, kde by měly vyzvednout 1200 barmskıch občanů, které malajsijské úřady vyhostily. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) jsou mezi nimi i žadatelé o azyl. Lidskoprávní organizace podle AFP vyzvaly Malajsii, aby deportace barmskıch občanů zastavila, neboť jim ve vlasti hrozí pronásledování.