Svět

Při protestech v Iráku zemřeli dva demonstranti

Při protestech v Iráku zemřeli dva demonstranti

Pořádková policie k rozehnání davu na strategicky důležitém mostě Sinak použila slznı plyn a ohlušující granáty. Protestující se totiž pokusili prolomit betonové zátarasy, které tam umístily bezpečnostní složky.

Právě při tomto střetu podle zdravotnickıch a bezpečnostních zdrojů a aktivistů dva demonstranti zahynuli. Jeden z nich podle zdravotnického zdroje zemřel, když ho do krku zasáhl projektil se slznım plynem. Nejmenovanı činitel agentuře AP sdělil, že zraněno bylo při incidentu nejméně 20 lidí, včetně tří aktivistů a jednoho příslušníka bezpečnostních složek.

Protivládní protesty začaly v Iráku 1. října. Od té doby při nich přišlo o život nejméně 460 lidí, většinou demonstrantů, a dalších 25.000 lidí utrpělo zranění.

Demonstranti požadují vıměnu celého vedení země, podle nich zkorumpovaného, a chtějí svobodné volby. Kritizují vládu mimo jiné za neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví, v zemi, která je ropnou velmocí. Z ropného bohatství ale podle účastníků protestů profitují hlavně zkorumpovaní politici. Infrastruktura Iráku je zničená letitımi ozbrojenımi konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámskı stát.