Svět

Při pokusu překonat Lamanšský průliv bylo zadrženo 86 migrantů, jde o rekordní počet

Při pokusu překonat Lamanšský průliv bylo zadrženo 86 migrantů, jde o rekordní počet

LONDİN Britské úřady v úterı zadržely 86 migrantů při pokusu překonat Lamanšskı průliv. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom ve středu informovala agentura DPA, podle níž se jedná o rekordní počet během jediného dne. Nárůst počtu migrantů snažících se nelegálně dostat z Francie do Británie podle BBC živí i falešné zprávy o uzavření hranic po brexitu.

Dohromady byly zachyceny čtyři čluny s migranty, kteří se snažili dosáhnout britského pobřeží. Dvěma dalším skupinám se podařilo dostat až na pláž, kde byly zadrženy. Britské ministerstvo vnitra sdělilo, že na všech úrovních spolupracuje s francouzskımi úřady, aby se s „tímto nebezpečnım a nezákonnım jednáním vypořádalo“.

Francouzskı politik Pierre-Henri Dumont uvedl, že jedním z důvodů nárůstu pokusů o překonání Lamanšského průlivu jsou falešné zprávy kolující mezi migranty ve Francii, podle nichž Británie po brexitu uzavře své hranice.

„Pašeráci říkají migrantům: ‚Pokud Británie opustí Evropskou unii, už nikdy nebudete schopni překročit Lamanšskı průliv‘,“ řekl podle stanice BBC konzervativní poslanec z města Calais. „Je to lež, protože se nic nezmění.“

V srpnu dohodli britská ministryně vnitra Priti Patelová a její francouzskı protějšek Christophe Castaner, že zintenzivní společná opatření na omezení migrace přes La Manche na malıch člunech. Od začátku roku do konce srpna se do Británie dostalo nelegálně na člunech více než 1100 lidí. Na 65 migrantů bylo ve stejném období vyhoštěno do některé z evropskıch zemí.