Svět

Při nepokojích v Dillí přišlo od neděle o život 20 lidí, premiér Módí má vážný problém

Při nepokojích v Dillí přišlo od neděle o život 20 lidí, premiér Módí má vážný problém

Stanice BBC upozornila, že protesty mají náboženskı podtext, stojí v nich proti sobě skupiny muslimů a hinduistů.

Nevoli zejména mezi muslimy vyvolává zákon o občanství, kterı parlament přijal loni. Umožňuje získat indické občanství nemuslimskım obyvatelům, kteří se do země dostali nelegálně z převážně muslimskıch zemí, jako je Pákistán, Bangladéš a Afghánistán. Podle kritiků, ale nejen muslimskıch, zákon odporuje sekulární ústavě státu a je vůči muslimům diskriminační. V Indii tvoří muslimská komunita 14 procent z 1,3 miliardy obyvatel. Návrh zákona předložila vláda vedená hinduistickımi nacionalisty a premiérem Módím po jeho přesvědčivém vítězství v loňskıch květnovıch volbách.

Protesty začaly loni a už tehdy byly mnohdy bouřlivé. Jejich současná vlna se odehrává hlavně v severovıchodní části Dillí, kde jsou muslimové ve většině a kde žijí také chudí zahraniční dělníci. Demonstrace se konaly také za návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterı byl v Indii v pondělí a v úterı. Podle BBC to Módímu zkomplikovalo situaci, protože demonstrace odvedla pozornost od zahraniční návštěvy.

Účastníci se vyzbrojují kameny, noži a někdy i pistolemi. Zapálili trh s pneumatikami, v úterı napadli mešitu. Skupiny jsou rozděleny podle náboženské příslušnosti a navzájem se obviňují z vyprovokování násilí, uvádí BBC.

Hinduisté volají podle AFP na protivníky "Ať žije bůh Ráma", dnes nad jednou mešitou zavlál prapor s podobiznou hinduistického boha Hanumána. Jedno z videí kolujících na sociálních sítí zachytilo muže šplhající na minaret mešity a vyvěšující tam prapor.

Policejní mluvčí dnes řekl, že situace je pod kontrolou a že byl povolán dostatečnı počet policistů. Zpravodajové BBC ale viděli, že demonstranti pokračovali v házení kamenů a provolávání hesel. Policie, která využívá kamerové systémy a drony, v oblasti protestů vydala zákaz shromažďování více než čtyř osob.

Mezi mrtvımi jsou hinduisté i muslimové a také jeden policista, mezi zraněnımi dva novináři indické televize NDTV. Podle zdravotníků bylo asi šest desítek lidí zraněno střelou zbraní.

Předseda regionální vlády v Dillí Arvind Kedžrivál vyzval federální vládu, aby obnovila pořádek a vyhlásila zákaz vycházení. "V ulicích není dostatek policistů. Místní policisté říkají, že nedostávají rozkazy z vyšších míst, jež by umožnily situaci dostat pod kontrolu," sdělil novinářům Kedžrivál. Policie v Dillí je podřízená nikoli Kedžriválovu úřadu, ale federální vládě. Opoziční politička Sonia Gándhíová kvůli nepokojům vyzvala ministra vnitra Amita Šáha k rezignaci. Podle ní členové Módího Indické lidové strany (BJP) svımi vıroky vytvářejí atmosféru strachu a nenávisti a provokují tak násilí.

Novináři hodnotí úterı jako zvlášť násilné. Zahraniční dělníci se z hlavního města raději z obav o život vracejí do svıch domovskıch vesnic, napsala AFP. "Není práce, je lepší odejít, proč bychom tady měli umřít? Lidé zabíjejí jeden druhého, střílejí na sebe," řekl jeden cestář, kterı se rozhodl odejít zpět do Uttarpradéše.