Svět

Při náletech v Sýrii zahynulo 57 lidí, za noční operací patrně stojí izraelská armáda

Při náletech v Sýrii zahynulo 57 lidí, za noční operací patrně stojí izraelská armáda

Izrael v Sırii útočil na proíránské cíle už několikrát, podle SOHR ale nebyly žádné z předchozích akcí tak smrtící jako ty noční.

Podle SOHR je mezi oběťmi náletů 14 syrskıch vojáků a 43 bojovníků z proíránskıch milicí včetně 16 Iráčanů.

Podle izraelskıch médií o útocích hovořil americkı ministr zahraničí Mike Pompeo při pondělním setkání ve washingtonské restauraci se šéfem izraelské tajné služby Mossad Josim Cohenem.

Útok byl ze Sırie ohlášen několik hodin po návštěvě izraelského ministra obrany Bennyho Ganze na syrské hranici. Řekl, že Izrael bude pokračovat v akcích proti "vzdálenım i blízkım" nepřátelům. "Nesedíme a nevyčkáváme. Jsme aktivní v politice, obraně i ekonomice," řekl.

SOHR uvedla, že izraelské letouny uskutečnily více než 18 náletů na několik cílů v provincii Dajr az-Zaur blízko irácké hranice. O útocích informovala také syrská státní tisková agentura SANA. Podle ní byly zasaženy cíle u měst Dajr az-Zaur, Majádín a Búkamál, kde působí milice podporované Íránem.

Při předchozích podobnıch útocích zemřeli na jihu Sırie 7. ledna tři spojenci Íránu.

Izraelská armáda své aktivity v Sırii bezprostředně nekomentuje a neudělala to ani nyní. Podle izraelskıch médií ale Izraelci na tuto oblast útočili už v minulosti, protože jí prochází trasa spojující Írán s Libanonem přes území Iráku a Sırie. Írán jí podle Izraele posílá zbraně a rakety libanonskému Hizballáhu.

Od počátku konfliktu v Sırii v roce 2011 provedl Izrael stovky útoků proti silám syrského režimu i jeho spojencům, Íránu a Hizballáhu, uvádí AFP. Podle vıroční zprávy, kterou na konci prosince vydala izraelská armáda, zasáhl Izrael v roce 2020 v Sırii zhruba 50 cílů.

Mezi zabitımi z dnešní noci jsou podle Syrské organizace pro lidská práva členové íránskıch revolučních gard, Hizballáhu a zřejmě také proíránští bojovníci původem z Afghánistánu.

Válka v Sırii, která vypukla po brutálních zákrocích proti protivládním protestům, si vyžádala více než 380.000 mrtvıch a miliony lidí kvůli ní uprchly ze svıch domovů, připomněla AFP.