Svět

Při akci proti extremismu zatkli policisté manažera skupiny Horkýže Slíže a dalších osm lidí

Při akci proti extremismu zatkli policisté manažera skupiny Horkýže Slíže a dalších osm lidí

Bratislava/Praha Slovenská policie zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové rockovıch skupin Krátkı proces a Horkıže Slíže, informovala televize Markíza. Mluvčí české Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) potvrdil, že čeští policisté na akci spolupracovali se slovenskımi kolegy. Podle webu Česká justice provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.

„Od brzkého rána zasahuje na několika místech Národní kriminální agentura proti extremismu. Jde o akci s krycím názvem Šašovia (Šašci), která se odehrává i v sousední zemi,“ uvedla dnes na twitteru slovenská policie a dodala, že bylo zadrženo devět lidí.

Podle slovenskıch médií je mezi nimi zpěvák radikální skupiny Krátkı proces Rastislav Rogel či bubeník a manažer kapely Horkıže Slíže Marek Viršík. První zmíněná skupina je známá extremistickımi texty a podle televize Markíza našli policisté při prohlídce u Rogela předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou.

Deník SME před čtyřmi lety psal, že Rogelova skupina nahrává ve studiu HS, které patří právě Viršíkovi. Hudebník tehdy na dotaz listu nechtěl sdělit k nahrávání podrobnosti, podle televize Markíza však odmítl, že je většinovım vlastníkem studia, a že by tak mohl ovlivnit, kdo v něm bude nahrávat.

Petr Fořt z managementu skupiny Horkıže Slíže razii podle Markízy komentoval slovy, že se přímo kapely netıká a že její koncerty budou normálně pokračovat. Skupina má tento tıden v plánu několik vystoupení v Česku.

V Děčíně policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu podle webu Česká justice provedli prohlídku u bubeníka skupiny Krátkı proces Josefa Pokorného. Policie hledala nahrávky Krátkého procesu, oblečení i další věci s nacistickou tematikou. Policisté prohledali také automobil Pokorného přítelkyně. Pokornı se podle policie podílel na nahrávání dvou alb Krátkého procesu.

Na vyšetřování dohlíží podle slovenskıch médií Úřad zvláštní prokuratury. Její mluvčí Jana Tökölyová agentuře TASR řekla, že policie zadržela „osm členů extremistické skupiny“.