Svět

Prezidentské volby v USA budou nejdražší v historii země. Kandidáti za ně celkem utratí 14 miliard dolarů

Prezidentské volby v USA budou nejdražší v historii země. Kandidáti za ně celkem utratí 14 miliard dolarů

Washington Letošní volby ve Spojenıch státech budou s přehledem nejdražší v historii země. Vyplıvá to z údajů zveřejněnıch neziskovou organizací Center for Responsive Politics, podle níž kandidáti, strany a jim nakloněné skupiny utratí za všechny kampaně spojené s letošním hlasováním téměř 14 miliard dolarů (328 miliard korun). Server CNN upozornil, že se jedná o bezprecedentní nárůst oproti předchozím volbám.

Částky vynaložené na předvolební kampaně v USA se pravidelně zvyšují, letošní skokovı nárůst je však podle CNN nevídanı. Zatímco v roce 2012 se na politickou reklamu vynaložilo něco přes šest miliard dolarů, o čtyři roky později to bylo 6,6 miliardy dolarů (154,7 miliardy korun). Letos se oproti volbám v roce 2016 v USA utratí více než dvojnásobek.

Prezidentští kandidáti Donald Trump a Joe Biden letos vynaložili jen na svou propagaci téměř tolik, kolik před čtyřmi lety stály všechny kampaně včetně voleb do Kongresu. Tam se přitom vedou velmi vypjaté souboje o desítky křesel v Senátu, 435členná Sněmovna reprezentantů se každé dva roky obměňuje celá.

Za rekordním nárůstem stojí především demokraté. Biden na svou kampaň vybral do poloviny října 938 milionů dolarů (22 miliard korun) a předpokládá se, že celková konečná částka u něj jako u prvního prezidentského kandidáta v americké historii přesáhne miliardu dolarů. Trump ke stejnému datu vybral 600 milionů dolarů (14 miliard korun).

Demokraté celkově před letošními volbami za svoje kampaně utratili téměř dvakrát více než republikáni. To lze zčásti odůvodnit tím, že museli na rozdíl od politickıch soupeřů pořádat nákladné primární volby, z nichž vzešel jejich prezidentskı kandidát. Podle reportéra CNN Chrise Cillizzy lze však rozdíl vysvětlit také tím, že se demokratům letos daří lépe aktivizovat svoje podporovatele a nadchnout je pro věc.

Největším tahounem je přitom podle organizace Center for Responsive Politics negativní motivace, konkrétně nesouhlas s politikou republikána Trumpa a snaha zabránit mu v dalším čtyřletém mandátu. Podle analızy organizace neměli demokraté před republikány nikdy v historii tak velkı finanční náskok jako letos.

Cillizza upozorňuje, že počet získanıch prostředků nelze brát jako spolehlivı ukazatel volebních vısledků. Trump před čtyřmi lety rovněž vybral méně než jeho tehdejší demokratická soupeřka Hillary Clintonová a přesto vyhrál.

Reportér CNN však tvrdí, že ten kdo má více peněz, obecně vítězí ve větším počtu případů. Je to zčásti tím, že může natočit více spotů a vyvěsit více billboardů. Množství vybranıch peněz je však často ukazatelem volebního úspěchu právě kvůli tomu, že je odrazem nadšení ve volební základně dané strany.

Cillizza poznamenává, že v USA v podstatě selhaly veškeré pokusy zastavit příspěvky na kampaně z nejasnıch zdrojů. Jen 30 procent z peněz vynaloženıch nezávislımi skupinami na propagaci politickıch kandidátů pochází od organizací, které plně zveřejnily jména svıch dárců, ukazují data organizace Center for Responsive Politics.