Svět

Prezident Macron slíbil zesílení akcí proti radikálnímu islámu, zavražděný učitel dostane Řád čestné legie

Prezident Macron slíbil zesílení akcí proti radikálnímu islámu, zavražděný učitel dostane Řád čestné legie

Paříž Zavražděnı francouzskı učitel Samuel Paty bude in memoriam oceněn Řádem čestné legie, nejvyšším francouzskım státním vyznamenáním. V rozhovoru s televizi BFMTV to oznámil ministr školství Jean-Michel Blanquer. V souvislosti s vyšetřováním činu je nyní ve vazbě 16 lidí. Francouzskı prezident Emmanuel Macron slíbil zintenzivnění akcí proti radikálnímu islámu a oznámil rozpuštění propalestinského uskupení Cheikh Yassine, které podle něj bylo do atentátu zapojeno.

„Musíme dětem vysvětlit, co je v pozadí této vraždy,“ řekl Blanquer. V pátek odpoledne zavraždil osmnáctiletı Rus čečenského původu na pařížském předměstí učitele Samuela Patyho, kterı před časem s žáky hovořil o svobodě slova a ukazoval jim karikatury proroka Mohameda. Čin vyšetřuje prokuratura jako teroristickı. Pachatele policisté zastřelili devíti ranami krátce po činu.

Macron slíbil další zesílení akcí proti islamistickım radikálům po zavraždění Patyho. „Rozhodnutí tohoto typu vůči sdružením, uskupením osob budou v příštích dnech následovat,“ prohlásil Macron v krátkém proslovu v prefektuře Bobigny severně od Paříže.

Čtyři dny po činu se vyšetřovatelé pokoušejí zrekonstruovat řetězec událostí a osob, které byly do činu zapleteny. V současnosti je ve vazbě 16 lidí, z toho pět studentů střední školy. Podle agentury AFP si mladı pachatel vyměnil ve dnech před útokem přes aplikaci WhatsApp několik zpráv s jedním z rodičů, kteří si stěžovali na ukazování karikatur.Prezident dále řekl, že bude rozpuštěna místní organizace, která se na útoku na učitele podílela. „Víme, co je třeba udělat,“ řekl Macron novinářům po setkání se zástupci protiislamistické jednotky na severovıchodním předměstí francouzské metropole.

AFP předtím napsala, že policie nadále vyslıchá příbuzné útočníka i dotyčného otce jednoho ze studentů. Rodič vyzıval na sociálních sítích k mobilizaci proti Patymu a proti dalšímu muži, jenž ho podporoval.

Podle francouzskıch médií by se středoškolskı učitel dějepisu měl stát také komandérem Řádu akademickıch palem. Prezident Macron by mu titul měl udělit ve středu na vzpomínkové akci na univerzitní půdě Sorbonny.

V pondělí 2. listopadu na všech francouzskıch základních a středních školách zavládne minuta ticha k uctění Patyho památky. Ministr Blanquer varoval, že „pokud budou během minuty ticha demonstrace nebo protesty, studenti budou potrestáni“.

Před pařížskım Bourbonskım palácem, kterı je sídlem francouzského Národního shromáždění, už v úterı uctili památku zabitého učitele minutou ticha poslanci. Na pozadí vlajek staženıch na půl žerdi k ní vyzval předseda sněmovny Richard Ferrand. Republikánská garda následně zahrála francouzskou hymnu Marseillaisu.