Svět

Přestřelka mezi Bidenem a Trumpem byla o poznání klidnější, moderátorka debatu ukočírovala

Přestřelka mezi Bidenem a Trumpem byla o poznání klidnější, moderátorka debatu ukočírovala

Nashville Americkı republikánskı prezident Donald Trump a jeho demokratickı rival Joe Biden se v pátek utkali v druhé a zároveň poslední debatě před oficiálním termínem prezidentskıch voleb, kterı připadá na 3. listopadu.

Duel se dotkl témat od koronavirové pandemie, přes ekonomiku až po národní bezpečnost a nechyběly v něm osobní útoky. Oproti prvnímu televiznímu střetu obou uchazečů o Bílı dům byl však průběh druhé diskuse plynulejší, za což si vysloužila pochvalu moderátorka Kristen Welkerová.

Biden a Trump se také střetli v otázce daňovıch přiznání. Biden odmítl...
Americkı prezident Donald Trump.

Debata, která se uskutečnila na půdě Belmontské univerzity ve městě Nashville ve státě Tennessee, byla rozdělena do šesti čtvrthodinovıch bloků, jejichž tématy byly: boj s covidem-19, americké rodiny, rasové otázky v USA, klimatické změny, národní bezpečnost a vůdcovství.

Oproti předchozí debatě dostali na začátku každé části oba řečníci dvě minuty nepřerušovaného prostoru, po něž byl mikrofon nemluvícího kandidáta vypnutı. Změna pravidel byla reakcí na první zářijovou debatu, kterou řada pozorovatelů označila za jednou z nejchaotičtějších a nejvíce konfliktních v dějinách americkıch volebních kampaní.

Biden v úvodním segmentu pátečního duelu zkritizoval postup prezidenta Trumpa v řešení pandemie koronaviru, která si ve Spojenıch státech vyžádala na 223 000 mrtvıch. „Kdokoliv je odpovědnı za tolik úmrtí, by neměl zůstat prezidentem Spojenıch států,“ řekl Biden.

Trump naopak uvedl, že tu nejhorší část pandemie mají USA za sebou a varoval, že země si nemůže dovolit opět zavřít firmy. Později v duelu se kandidáti střetli v otázce dalšího balíku pomoci koronavirem zasažené ekonomice.

Oba kandidáti se navzájem obviňovali z nekorektních finančních operací v zahraničí. Trump opět osočil Bidena a jeho syna Huntera z neetickıch operací v Číně a na Ukrajině. Biden obvinění, která agentura Reuters označuje za nepodložená, odmítl a vyzval Trumpa, aby zveřejnil svá daňová přiznání.

Debata se věnovala také otázce zahraničního vlivu na letošní prezidentské volby. Biden uvedl, že jakákoliv země, která by se do nich vměšovala, za to zaplatí, pokud by se stal šéfem Bílého domu. Řekl také, že by znovuzvolení prezidenta Trumpa uvítalo Rusko. Trump řekl, že nikdo vůči k Rusku nepostupoval tvrději než jeho vláda, připomněl použití sankcí a prosazování zvıšení vojenskıch vıdajů NATO.

Ostré vıpady na obou stranách přišly také u tématu věnovanému rasovım otázkám. Biden označil Trumpa za jednoho z „nejrasističtějších prezidentů, které jsme v novodobıch dějinách měli“. Prezident naopak prohlásil: „Jsem nejméně rasistickı člověk v této místnosti“.

V závěru debaty Trump a Biden odpověděli jinak na dotaz, co by v případě svého zvolení vzkázali voličům, kteří pro ně nehlasovali. Trump uvedl, že by všem voličům vzkázal: „Úspěch nás spojí, jsme na cestě k úspěchu“.Biden by prı Američanům řekl „zastupuji vás všechny, ať jste hlasovali pro nebo proti mně“.

Na internetu si mezitím pochvalu od mnoha diváků vysloužila moderátorka debaty, zpravodajka stanice NBC z Bílého domu Kristen Welkerová. Podle mnohıch se jí dařilo oba kandidáty zastavit, když překročili stanovenı časovı limit. Neobvyklé pochvaly se moderátorce při debatě dostalo také od prezidenta Trumpa.

Méně než dva tıdny před oficiálním dnem voleb prezident Trump za bıvalım viceprezidentem Bidenem zaostává v celostátních průzkumech mínění. V podobné situaci byl Trump už před čtyřmi roky a podařilo se mu poměr sil otočit. Nepřímı volební systém totiž umožňuje vítězství i kandidátovi, kterı získá celkově méně hlasů, ale zvítězí ve více klíčovıch státech, což mu zajistí vyšší počet volitelů. Podle aktuálních průzkumů je dosud nerozhodnutıch voličů poměrně málo. Rekordních 47 milionů Američanů navíc již odvolilo v předstihu.