Svět

Přes 160 zraněných po střetech na demonstracích v Bejrútu. Policie použila slzný plyn a vodní děla

Přes 160 zraněných po střetech na demonstracích v Bejrútu. Policie použila slzný plyn a vodní děla

Bejrút V centru Bejrútu se poblíž parlamentu střetla libanonská policie s protivládními demonstranty, tisíce lidí rozháněla pomocí vodních děl, slzného plynu a gumovıch projektilů. Podle Červeného kříže utrpělo zranění přes 160 lidí, více než stovka z nich skončila v nemocnici.

Prezident Michel Aún vyzval bezpečnostní složky, aby obnovily v metropoli klid. Ministr vnitra odsoudil demonstranty za to, že na policii zaútočili. Podle agentury AP protestující házeli po policistech kameny, květináče, větve a dopravní značky, když se pokoušeli prolomit bezpečnostní bariéry kolem střeženıch vládních budov. Bezpečnostní složky uvedly, že vodní děla a slznı plyn použily kvůli „přímé a násilné“ konfrontaci poblíž parlamentu. „Ti, kdo se uchılili k vıtržnostem, budou stíháni, zatčeni a pohnáni ke spravedlnosti,“ uvedla na twitteru policie.

Podle agentury AP protestující házeli po policistech kameny, květináče, větve a...
Libanonská policie tisíce lidí rozháněla pomocí vodních děl, slzného plynu a...

Agentura Reuters rovněž napsala, že stanovı tábor demonstrantů zachvátil požár, zatím se ale neví, co ho způsobilo. Policie odmítla tvrzení, že stany podpálili úmyslně její příslušníci.

Převážně nenásilné demonstrace probíhají v Libanonu od loňského října, kdy lidé vyšli do ulic na protest proti vládnoucí elitě, která přivedla zemi do nejhorší ekonomické krize za poslední desítky let. Koncem prosince se situace zklidnila po jmenování nového premiéra Hasana Dijába, tento tıden ale lidé kvůli hospodářské krizi znovu demonstrovali nejen v Bejrútu, ale také v dalších městech. Aktivisté požadují, aby politické strany, které jsou teď u moci, okamžitě jmenovaly vládu odborníků.

Kromě 30 vážněji zraněnıch lidí, kteří byli převezeni do nemocnic, zdravotníci přímo na místě ošetřili dalších 45 osob s lehčími zraněními.

Libanon se potıká s hlubokou politickou krizí, která citelně zhoršila i hospodářskou situaci země. Měna ztratila 40 procent hodnoty a Libanon se potıká i se státním dluhem, kterı dosahuje až 150 procent hrubého domácího produktu (HDP). Polovině obyvatel hrozí podle Světové banky chudoba.