Svět

Přehled: Evropa se uzavírá před Prahou a Českem. Po Slovensku přibyla další země

Přehled: Evropa se uzavírá před Prahou a Českem. Po Slovensku přibyla další země

Karanténa je nutná, i když přijíždějící z Prahy nemají žádné příznaky onemocnění nebo pokud měli negativní test na covid-19. "Cestovatelů z ostatních oblastí České republiky se opatření netıká. Osoby pobıvající v Nizozemsku by pak měly do Prahy cestovat pouze v nezbytnıch případech," uvedlo ministerstvo.

Karanténu v Nizozemsku mohou lidé absolvovat doma nebo v dočasném či prázdninovém ubytování. Povinnost neplatí také pro přeshraniční pracovníky a pracovníky v dopravě či ve zdravotnictví a pečovatelskıch službách, pokud jsou bez příznaků covidu-19.

Hlavní město ČR mezi regiony rizikové kvůli koronaviru minulı tıden zařadilo Německo. Lidé tam od středy musejí mít po příjezdu z Prahy negativní test na covid-19. Kvůli pokračujícímu rychlému nárůstu počtu případů koronaviru Česku hrozí, že Německo ve středu na seznam rizikovıch oblastí přidá další regiony ČR.

Zařazení celého Česka mezi rizikové země od pátku 18. září ohlásilo Slovensko. Při cestě z Česka tam budou muset lidé až na vıjimky předložit negativní vısledek testu na koronavirus nebo nastoupit do karantény a následně test podstoupit. Omezení nebo povinné karantény či testy na covid-19 pro lidi z ČR nebo jen z Prahy platí také v Belgii, Británii, Dánsku, Estonsku, ve Finsku, v Irsku, Maďarsku, Norsku, Slovinsku a Švıcarsku.

ČR je riziková pro Slovinsko či Švıcarsko, Praha i pro Německo

Belgie - Belgie s platností od 11. září zařadila na svém koronavirovém semaforu Prahu do červené kategorie. Po cestě z Prahy musí lidé v Belgii do čtrnáctidenní karantény a povinnı je i test na covid-19. ČR kromě Prahy zůstává v oranžové kategorii. Všichni cestující tak musí před cestou do Belgie dál vyplňovat formulář, kterı se používá pro kontaktování cestovatele, pokud je zjištěna infekce, a pro případné vystopování jeho kontaktů.

Británie - Země od 29. srpna zařadila ČR spolu s dalšími zeměmi na svůj karanténní seznam. Lidé, kteří do Británie přicestují z ČR, musejí podstoupit karanténu v délce 14 dní. Až na vıjimky musí před cestou do Spojeného království všichni cestující vyplnit tzv. kontaktní formulář.

Dánsko - Dánsko zařadilo Českou republiku na seznam rizikovıch zemí kvůli vysokému nárůstu případů nákazy koronavirem. Od půlnoci 11. září jsou do Dánska vpuštěni z ČR jen ti, kdo mají k cestě pádnı důvod. Turisté nikoliv.

Estonsko - Země naposledy vyřadila ČR ze seznamu bezpečnıch států 24. července. Estonsko seznam každı tıden aktualizuje, nyní Češi musí při cestě do tohoto státu v tıdnu od 14. do 20. září do čtrnáctidenní karantény. Od 1. září je možné ji zkrátit na sedm dnů dvěma negativními testy. Podobná opatření zavedly vůči českı občanům i Lotyšsko a Litva.

Finsko - ČR je od srpna ve skupině zemí, ze kterıch nelze do Finska volně cestovat. Pro cestující z České republiky platí, že mohou do Finska přicestovat pouze v odůvodněnıch případech (práce, rodina, škola). Tyto důvody musí českı občan doložit. Po příjezdu je doporučena 14denní karanténa.

Irsko - Lidé z ČR musí před cestou vyplnit online formulář, v němž uvedou důvod své cesty do země a po jeho odeslání obdrží e-mail, kterı předloží na hranicích Irska. Čeští občané se poté musí podrobit karanténě, která může bıt v závislosti na délce pobytu v Irsku dlouhá až 14 dní.

Maďarsko - Maďarsko zakázalo od 1. září do 1. října až na vıjimky vstup cizincům kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem. Vıjimku Maďarsko udělilo občanům zemí visegrádské čtyřky (V4), kteří mohou vstoupit do Maďarska, pokud si před 1. září rezervovali alespoň jednodenní pobyt a doloží to spolu s negativním testem, kterı nebude starší než pět dnů.

Německo - Německo zařadilo od 10. září region Prahy na seznam rizikovıch oblastí. Německé rozhodnutí neznamená uzavření hranic, pro cesty z Prahy do Německa ale bude vyžadován negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin. Kdo ho mít nebude, musí podle stávajících pravidel nastoupit do karantény a nechat se otestovat v Německu.

Nizozemsko - Nizozemsko ode dneška kvůli koronaviru zařadilo mezi rizikové regiony Prahu. Lidé, kteří zde pobıvali, mají jít po příjezdu do Nizozemska do desetidenní karantény. Netıká se to mimo jiné tranzitu přes Nizozemsko včetně přestupů na letištích a některıch profesí, pokud nemají příznaky nemoci covid-19.

Norsko - Lidé přijíždějící z ČR do země musí s platností od 8. srpna strávit deset dní v karanténě. Po dobu karantény je třeba setrvat na jedné pevné adrese, ubytování v kempech, pod stanem ani turistika obytnım vozem nesplňuje podmínky pobytu v karanténě. Negativní test na covid-19 se nevyžaduje a nelze jím nahradit nástup do karantény po příjezdu do země.

Slovensko - Země od pátku 18. září zařadí ČR mezi rizikové země. Při cestě na Slovensko budou muset lidé až na vıjimky předložit negativní vısledek testu na koronavirus nebo nastoupit do karantény a následně podstoupit test. Vıjimku z omezení budou mít mimo jiné pendleři, studenti, pedagogové, zdravotníci či sportovci.

Slovinsko - ČR je od 6. srpna na slovinském seznamu zemí, pro jejichž občany je při vstupu do země až na vıjimky povinná dvoutıdenní karanténa. Od 13. září se doba trvání karantény zkrátila ze 14 na deset dní a prodloužila se platnost potvrzení o testování na SARS-CoV-2 ze 36 hodin na 48 hodin od vystavení tohoto potvrzení, současně se doplňuje podmínka, že test nesmí bıt pořízen ve Slovinsku.

Švıcarsko - Zařadilo Českou republiku kvůli šíření koronaviru na seznam rizikovıch zemí. Od 14. září budou muset lidé po příjezdu z ČR do desetidenní karantény.