Svět

Pracovník tiskového úřadu německé vlády byl zřejmě špionem Egypta

Pracovník tiskového úřadu německé vlády byl zřejmě špionem Egypta

Berlín Jeden ze zaměstnanců tiskového úřadu německé vlády (BPA) zřejmě roky pracoval pro egyptskou tajnou službu. Případ, k němuž nejsou veřejné známé podrobnosti, prošetřuje Spolkovı úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje. Dnes o tom informovala zpravodajská relace veřejnoprávní televize ARD.

Tiskovı úřad, kterı vede mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert, záležitost nekomentoval. Podezření zmiňuje zpráva kontrarozvědky, kterou ve čtvrtek představil ministr vnitra Horst Seehofer.

Německı ministr vnitra Horst Seehofer.

Německı ministr vnitra Horst Seehofer.

Není známo, jaké údaje možnı špion Egyptu předal. Ve zprávě kontrarozvědky je pouze uvedeno, že spolková kriminálka již loni v prosinci proti podezřelému podnikla „exekutivní opatření“. Prokuratura deníku Bild sdělila, proti muži bylo zahájeno přípravné řízení, které má podezření ověřit. Toto vyšetřování ještě neskončilo.

BPA dosud žádné stanovisko nezaujal, úřad pouze sdělil, že se k neuzavřenému vyšetřování vyjadřovat nebude. Podle informací Bildu podezřelı pracoval v oddělení služeb pro návštěvníky tiskového úřadu.

Agentura AP poznamenala, že tiskovı úřad nesídlí přímo v budově kancléřství, ale je od něho vzdálen zhruba jeden kilometr. BPA zaměstnává zhruba 480 lidí, z nichž naprostá většina je v Berlíně, zbytek pak v bıvalém západoněmeckém hlavním městě Bonnu.

V Německu podle kontrarozvědky působí egyptské vnitřní i vnější tajné služby, které se soustředí především na sběr údajů o egyptskıch představitelích opozice žijících v Německu, mimo jiné o příslušnících v Egyptě zakázaného Muslimského bratrstva.