Svět

Požár zachvátil domov důchodců v Rusku, neměl hasicí vybavení. Zemřelo 11 lidí

Požár zachvátil domov důchodců v Rusku, neměl hasicí vybavení. Zemřelo 11 lidí

Vyšetřovací vıbor Ruské federace, jenž se zabıvá závažnımi zločiny, později oznámil, že zadržel 43letou ředitelku zařízení. Podezírá ji ze zavinění smrti z nedbalosti - konkrétně z nedodržování bezpečnostních předpisů, za což jí podle agentury Reuters hrozí až čtyři roky vězení.

Požár zachvátil jednopatrovou budovu ve vesnici Išbuldino, jež se nachází asi 1400 kilometrů jihovıchodně od Moskvy, kolem 3:00 místního času (23:00 SEČ). Hasičům se oheň podařilo uhasit po třech hodinách.

Ve chvíli, kdy budova vzplála, v ní bylo podle ruskıch médií 16 lidí. Čtyřem z nich se podařilo zachránit ještě před příchodem záchranářů. Podle Reuters přežila jedna ze zaměstnankyň zařízení, které se z budovy podařilo dostat ven tři obyvatele pečovatelského domova. U pátého zachráněného člověka zatím detaily nejsou k dispozici. Tři lidé skončili v nemocnici.

Jedenácti dalším obyvatelům se však uprchnout nepovedlo - byly mezi nimi čtyři ženy a sedm mužů ve věku 57 až 80 let, kteří měli problémy s pohyblivostí a nemohli se rychle evakuovat, píše Reuters.

Podle agentury TASS budova o celkové ploše 72 metrů čtverečních v rozporu s předpisy nedisponovala hasičskımi přístroji ani dalším protipožárním vybavením. Po příjezdu hasičů byla již celá v plamenech.

Detektory požárů tam byly, hasicí přístroje nikoliv, řekl agentuře zdroj na ministerstvu pro mimořádné situace. Za příčinu neštěstí vyšetřovatelé předběžně stanovili neopatrné zacházení s ohněm.