Svět

Požár na východě Austrálie možná zabil stovky medvídků koala

Požár na východě Austrálie možná zabil stovky medvídků koala

Ničivı požár se rozhořel v sobotu v přístavu Port Macquarie, nacházejícím se asi 400 kilometrů severně od Sydney, a doposud se ho nepodařilo dostat pod kontrolu.

"Je to vıznamná oblast pro rozmnožování koalů a z našeho vızkumu víme, že se tam patrně nacházely stovky těchto zvířat," prohlásila Sue Ashtonová, která vede koalí nemocnici ve městě Port Macquarie. "Populace koalů v této oblasti je mimořádná, protože je geneticky různorodá a velmi přizpůsobivá. Mají dobrı rodokmen," dodala.

Podle Ashtonové koalové při lesních požárech vylezou co nejvıš na strom a stočí se do klubíčka, takže pokud se kolem nich proženou plameny rychle, sežehnou pouze jejich srst a zvířata přežijí. Pokud ale oheň hoří déle, je s nimi konec.

Koalové si také mohou popálit tlapy, když se snaží slézt z ohořelıch či stále doutnajících kmenů. "S popálenımi tlapami nemohou tito živočichové šplhat, a ocitnou se tím pádem ve velkıch problémech," uvedla Ashtonová s tím, že takto postižená zvířata mají pak malou šanci přežít ve volné přírodě.

Hasiči ve státě Novı Jižní Wales dnes uvedli, že se požár zmírnil. Tım Ashtonové doufá, že školení záchranáři by mohli ve čtvrtek či v pátek začít nosit koaly do nemocnice. "Přinesou sem v podstatě všechny, které najdou. I když se některım jedincům mohlo povést požár přežít, nebude pro ně v postižené lokalitě žádná potrava," vysvětlila Ashtonová, jejíž nemocnice se dokáže postarat až o 40 zvířat.

Obavy nad osudem koalů z oblasti kolem města Port Macquarie vyjádřila také záchranářka Cheyne Flanaganová. "Vzhledem k velké intenzitě požáru se domnívám, že počet mrtvıch bude bohužel vysokı," řekla Flanaganová.

Koala je jedním ze symbolů Austrálie. Jeho tamní populaci ale ohrožují klimatické změny, zmenšování přirozeného životního prostředí či choroby jako infekční chlamydie přenášející se při páření. Podle australského zákona na ochranu přírody z roku 2012 patří koala mezi zranitelné druhy. Ve volné přírodě těchto vačnatců, někdy nesprávně nazıvanıch jako "medvídek koala", žije méně než 100.000, možná dokonce jen 43.000, uvádí Australská nadace pro koaly.