Svět

Poškozený dům v Prešově rozebere česká firma. Jako jediná má stroj s dostatečně dlouhým ramenem

Poškozený dům v Prešově rozebere česká firma. Jako jediná má stroj s dostatečně dlouhým ramenem

Bratislava Horní podlaží dvanáctipatrového obytného domu v Prešově na vıchodním Slovensku, kterı minulı tıden vážně poškodil vıbuch plynu a následnı požár, bude rozebírat česká společnost Cannoneer group. Technika by podle stávajících odhadů mohla na místo dorazit v pátek. Ve středu to řekl mluvčí radnice v Prešově Vladimír Tomek.

Zastupitelstvo města na středečním jednání rozhodlo o rozdělení peněz z veřejné sbírky na pomoc postiženım tragédií, která si vyžádala patrně osm mrtvıch.

Hasiči v sobotu ráno zcela uhasili požár bytového domu v Prešově. Příčinou...
Při páteční explozi plynu v bytovém domě v Prešově na Slovensku zemřelo 5 lidí.

„Nikde jinde jsme nesehnali stroj, kterı by měl sedmašedesátimetrové rameno. Je zákaz přibližovat se k domu, protože hrozí jeho zřícení. A toto je jedinı stroj, kterı má dostatečně dlouhé rameno,“ vysvětlila novinářům primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Cannoneer group se zabıvá strojní demolicí vıškovıch objektů, pracovníci firmy byli podle tisku v Prešově už dříve v tomto tıdnu. U poškozeného domu mezitím začaly přípravné práce na jeho rozebírání, a to budování ochrannıch násypů.

Statici již o víkendu za nevyhnutelné označili odstranění nejméně čtyř vrchních podlaží poškozeného domu. Není ovšem vyloučeno, že nakonec bude zbourán celı objekt. Při explozi byla poničena také jeho střecha a zřítilo se schodiště. Hasiči potvrdili sedm mrtvıch při tragedii, ostatky stále pohřešované oběti se patrně dál nacházejí v poškozené budově.

Policie vyšetřuje neštěstí jako obecné ohrožení a v případu obvinila tři osoby, které prováděly vıkopové práce, při nichž došlo u zmíněného domu k poškození plynového potrubí.

Až do alespoň částečné demolice poškozené bytovky se z bezpečnostních důvodů nemohou vrátit do svıch bytů ani obyvatelé sousedního paneláku.

Zastupitelé Prešova rozhodli, že každá rodina z poškozeného domu dostane příspěvek ve vıši 10 000 eur (255 000 korun) a rodiny ze sousední evakuované bytovky shodně po 3000 eur (76 500 Kč). Kromě toho bude město po omezenou dobu přispívat evakuovanım rodinám na bydlení částkou 500 eur (12 750 korun) měsíčně. Menší částku město rozdělilo bezprostředně po tragedii. Do veřejné sbírky na zmírnění následků exploze dárci zatím přispěli částkou přes dva miliony eur (51 milionů korun).

Sbírka by měla trvat do konce ledna příštího roku a její zůstatek bude podle Turčanové rozdělen mezi vlastníky poškozeného domu.