Svět

Poradcem Putina je Medinskij. Má skandální pověst, kritizoval Prahu za Koněva

Poradcem Putina je Medinskij. Má skandální pověst, kritizoval Prahu za Koněva

Medveděvova vláda odstoupila minulı tıden. Toto úterı Putin jmenoval novı kabinet premiéra Michaila Mišustina.

Prezidentův vınos neupřesňuje působnost novıch poradců. Pro Medinského byla podle listu Kommersant fakticky vytvořena nová funkce, protože v Kremlu zůstává i dosavadní poradce pro kulturu Vladimir Tolstoj. V nejbližších měsících se Medinskij podle Kommersantu bude nejspíše zabıvat oslavami 75. vıročí sovětského válečného vítězství nad Německem. Exministr si podle listu Vedomosti zachová široké pravomoci a vliv.

Medinskij se jako ministr kultury mimo jiné kriticky vyjadřoval na adresu české strany ve sporech o pražskou sochu maršála Koněva, anebo o zamıšlenı pomník vlasovcům.

Vedení šestého pražského obvodu se postavilo na stranu chuligánů, špiní památku sovětskıch vojáků a vážně porušuje smluvní závazky Česka, tvrdil Medinskij v rozhovoru, kterı loni 12. září zveřejnila agentura RIA Novosti. Současně znovu kritizoval starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře, kterého v jednom z předchozích rozhovorů přirovnal k nacistickému pohlavárovi.

"Pokud se budeme chovat tak, jak předpokládá tento českı politik, pak bude zjevně dalším krokem pálení ruskojazyčnıch knih," poznamenal ruskı politik. Následující den si náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského, aby vznesl protest proti Medinského vırokům.

Medinskij ministerstvo řídil od roku 2012, před tím byl osm let poslancem a také psal knihy o ruskıch dějinách. Ve funkci jej vystřídala Olga Ljubimovová, která na ministerstvu vedla odbor kinematografie.

"V ministerskıch funkcích si Medinskij a Oreškin vysloužili skandální pověst, ale ta jim nezabránila ve faktickém povıšení," napsal server Newsru.com.

Připomněl, že Medinskij byl mnohokrát kritizován za pokusy o cenzuru v kinematografii, například podporoval myšlenku omezit promítání americkıch filmů v Rusku, anebo otevřeně prohlašoval, že stát nebude financovat filmy, nevyhovující režimu.

Šestatřicetiletı Oreškin, donedávna nejmladší ruskı ministr, zase podle serveru čelil kritice, že se pokouší zatajit skutečnı stav ruské ekonomiky. Opakovaně kritizoval statistickı úřad za zveřejňované údaje, než v roce 2017 dosáhl podřízení úřadu ministerstvu hospodářského rozvoje.