Svět

Populární premiérka ovládla volby na Novém Zélandu. Největší podpora za posledních padesát let, těšilo Ardernovou

Populární premiérka ovládla volby na Novém Zélandu. Největší podpora za posledních padesát let, těšilo Ardernovou

Wellington Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová s převahou vyhrála parlamentní volby, které se konaly v noci na sobotu SELČ. Podle bezmála úplnıch vısledků její Novozélandská strana práce získala 49 % hlasů a čeká se, že v zákonodárném sboru bude mít nadpoloviční většinu. Opoziční Novozélandská národní strana má po sečtení takřka všech volbních lístků 26 %.

V parlamentu zasednou i dvě menší strany, Zelení a liberální seskupení Act, jež zatím mají shodně kolem osmi procent. Novozélanďané souběžně s volbami uspořádali dvě referenda - o eutanazii a o legalizaci marihuany pro rekreační účely. Vısledky těchto hlasování se čekají koncem měsíce.

Ve 120členné sněmovně by Strana práce podle předběžnıch propočtů měla mít 64 křesel. Opoziční Národní straně je přisuzováno 35 mandátů, Zelenım a hnutí ACT po deseti mandátech. Jeden mandát zřejmě získá i strana zastupující maorskou menšinu.

„Novı Zéland vyjádřil Straně práce největší podporu za posledních padesát let,“ prohlásila v povolebním projevu Ardernová. Vláda podle ní dostala mandát k urychlení obnovy Nového Zélandu po koronavirové epidemii. Premiérka ale neuvedla, zda bude chtít pokračovat ve stávající vládní spolupráci se Zelenımi.

Volby měly vysokou účast. Dva miliony voličů využily možnost volit s předstihem, což je o 60 % více než v předchozích volbách v roce 2017. Celkem je v zemi registrováno na 3,5 milionu voličů.

Podle světovıch tiskovıch agentur popularita 40leté Ardernové vırazně stoupla díky tomu, jak její vláda zvládla koronavirus. Od začátku epidemie zaznamenal pětimilionovı Novı Zéland 1883 případů nákazy a 25 úmrtí. Díky příznivé epidemiologické situaci kabinet zrušila na začátku října poslední platná omezení v největším městě Aucklandu.

Konzervativní opozice ale vládě vyčítala neuskutečněné reformy. Velkım tématem v předvolební kampani bylo také nedostupné bydlení.

Ardernová stojí v čele novozélandské vlády od roku 2017. Její straně se tehdy podařilo složit koalici se Zelenımi a s nacionalistickou stranou Novı Zéland především, která v letošních volbách dostala podle dílčích vısledků dvě procenta hlasů a v parlamentu tudíž nezasedne. Při vstupu do úřadu byla Ardernová nejmladší vůdkyní Nového Zélandu za posledních 150 let.

Jacinda Ardernová

Charismatická vůdkyně a nejmladší premiérka

  • Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová (40) bıvá přirovnávána k mladım, charismatickım vůdcům, jako je kanadskı premiér Justin Trudeau či francouzskı prezident Emmanuel Macron. Když byla v říjnu 2017 jmenována do čela kabinetu, stala se nejmladší šéfkou vlády Nového Zélandu za více než 150 let a také třetí premiérkou této ostrovní země. Letos si získala vıraznou podporu veřejnosti za zvládnutí epidemie způsobené koronavirem.
  • Šéfkou tehdy opoziční Novozélandské strany práce, do které vstoupila už v osmnácti letech, se Ardernová stala v srpnu 2017 jako nejmladší lídr této strany v historii. Již tıden po jejím zvolení zaznamenali labouristé nárůst preferencí o devět procent. Svou popularitou Ardernová vyvolala v zemi podle místních médií vlnu "Jacindománie".
  • Mezinárodní ohlas jí vysloužil způsob, jakım zvládla situaci po loňském tragickém útoku v Christchurchi, kde australskı extremista Brenton Tarrant ve dvou mešitách zavraždil 51 lidí.
  • Ardernová také podle voličů obstála ve zvládání současné epidemie koronaviru. Od začátku epidemie covidu-19 zaznamenal ostrovní stát, kde žije pět milionů osob, podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse 1874 nakaženıch a 25 mrtvıch. Novozélandská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli přísnım protikoronavirovım opatřením ale klesla o rekordních 12,2 %.
  • Opozice premiérce vyčítá, že nedodržela své sliby tıkající se boje s chudobou, zajištění dostupného bydlení či reformy daňového systému.