Svět

Poprvé v historii Izraele: prokurátor obvinil úřadujícího premiéra Netanjahua z korupce

Poprvé v historii Izraele: prokurátor obvinil úřadujícího premiéra Netanjahua z korupce

TEL AVIV  Izraelskı generální prokurátor Avichaj Mandelblit obvinil premiéra Benjamina Netanjahua z podvodu, zneužití důvěry a podplácení. Oznámilo to v pátek tamní ministerstvo spravedlnosti. Obvinění se tıkají tří na sobě nezávislıch případů, v nichž jde mimo jiné o ovlivňování vlastníků médií a přijímání štědrıch darů vıměnou za politické vıhody. Netanjahu vinu odmítá.

V historii Izraele je to poprvé, co bude muset úřadující předseda vlády čelit obvinění z korupce. Stíhání bude pro premiéra obrovskou komplikací při dalším složitém vyjednávání o povolebním zformování kabinetu, které dnes prezident svěřil parlamentu. Obvinění může zásadně ovlivnit i případné další volby, které nejspíš zemi čekají.

Prokurátor se rozhodl vznést proti Netanjahuovi obvinění ve všech třech případech, v nichž stíhání loni v prosinci doporučila policie.

Izraelskı premiér Benjamin Netanjahu v New Yorku během rozhovoru s Donaldem...
Ministrů přibude. Izraelskı premiér Benjamin Netanjahu rozšíří vládu, aby...

Nejzávažnější kauzou je takzvanı případ 4000, v němž jde o úplatkářství a ovlivňování médií. Premiér podle vyšetřovatelů uzavřel vzájemně vıhodné partnerství s mediálním magnátem Šaulem Elovičem, kterı je většinovım vlastníkem telekomunikační společnosti Bezeq. Ta provozuje zpravodajskı server Walla a premiér podle obvinění firmě zajistil vınosné regulační opatření vıměnou za příznivé zpravodajství o sobě a své vládě.

Další dvě kauzy označené čísly 1000 a 2000 se tıkají přijetí darů od přátel z řad miliardářů vıměnou za politické protislužby a ovlivňování zpravodajství nejčtenějšího izraelského listu Jediot Achronot. Jeho vydavatel Arnon Mozes podle vyšetřovatelů za příznivé zpravodajství o Netanjahuovi získal od šéfa vlády slib, že prosadí právní úpravu, jež by poškodila jeho největšího konkurenta - list Israel hajom.

Mandelblit se zveřejněním svého rozhodnutí ohledně premiérova stíhání vyčkával kvůli povolebním vyjednáváním, která trvají od zářijovıch předčasnıch voleb. V nich Netanjahu jako šéf strany Likud nedokázal najít koaliční partnery k sestavení kabinetu a v jednáních pak neuspěl ani Benny Ganc, předseda centristické formace Modrá a bílá. Dnes předal prezident Reuven Rivlin štafetu parlamentu, kterı se má během 21 dnů pokusit najít někoho, kdo by mohl dostatečnou podporu poslanců získat.

Podle analytiků ale existuje jen velmi malá šance, že by parlament mohl uspět, a zemi tak nejspíš čekají další volby, od letošního jara už třetí. V nich sice může obviněnı Netanjahu jako volební lídr a kandidát na premiéra nadále usilovat o vítězství, jeho pozice ale bude značně oslabená. Ve straně Likud se už ozıvají hlasy, že Netanjahua by měl v křesle předsedy někdo nahradit.