Svět

Pompeo odletěl z Česka. V rámci své tour navštíví ještě Slovinsko, Rakousko a Polsko

Pompeo odletěl z Česka. V rámci své tour navštíví ještě Slovinsko, Rakousko a Polsko

Praha Americkı ministr zahraničí Mike Pompeo ve štvrtek po 09:00 odletěl z Česka. Bude pokračovat v cestě po střední Evropě, kdy navštíví postupně Slovinsko, Rakousko a Polsko.

V Česku strávil šéf americké diplomacie dva dny, na jednáních s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a při vystoupení v Senátu varoval před vlivem Ruska a Číny. V Plzni si také připomněl památku americkıch vojáků, kteří před 75 lety osvobodili západní část Československa.

Pompeo se v úterı v Plzni setkal s českım protějškem Tomášem Petříčkem (ČSSD), ve středu pokračoval jednáním s Babišem a vystoupením v Senátu, kde mimo jiné ocenil záměr předsedy horní komory Parlamentu Miloše Vystrčila (ODS) navštívit na přelomu srpna a září Tchaj-wan. Oficiální program uzavřel ve středu odpoledne schůzkou s prezidentem Milošem Zemanem, o níž americká diplomacie předem uváděla, že bude především zdvořilostního rázu.

Pompeo v Česku varoval před vlivem Ruska a Číny i před možnım zapojením forem z těchto zemí do tendru na stavbu pátého bloku v jaderné elektrárně Dukovany. Ocenil Česko za nákup americké vojenské techniky, kterou armáda nahrazuje vysloužilé vybavení.

Babiš před schůzkou s Pompeem označoval za nejdůležitější téma jednání obchod. Po jednání řekl, že je důležité vrátit se k jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenımi státy.