Svět

Pompeo míří do Dauhá k podpisu smlouvy USA s Tálibánem

Pompeo míří do Dauhá k podpisu smlouvy USA s Tálibánem

Trump v prohlášení vyzval Tálibán a afghánskou vládu, aby se "chopily možnosti míru". Pokud budou dodržovat podmínky dohody, naskytne se podle něj cesta k ukončení války a návratu americkıch jednotek do USA.

V sobotu by měla vypršet sedmidenní dohoda o omezení násilí, kterou Spojené státy považují za test, zda Tálibán dokáže v případě příměří udržet své bojovníky pod kontrolou. Pompeo dnes v Kongresu prohlásil, že Američané skutečně zaznamenali v posledních šesti dnech znatelnı pokles násilností v Afghánistánu.

Dohoda vyžaduje po Tálibánu, aby zahájil formální rozhovory s afghánskou vládou. S tou doteď odmítal jednat, jelikož ji považoval za loutku Spojenıch států. Cílem jednání by měla bıt domluva o trvalém klidu zbraní a následném mocenském uspořádání v poválečném Afghánistánu.

Pompeo varoval také před zásahy Íránu, kterı se podle něj již dříve snažil mírovı proces v zemi překazit.

Trump učinil ze stažení americkıch vojsk z Afghánistánu jeden ze svıch hlavních zahraničněpolitickıch cílů. Podle agentury Reuters by mu uzavření dohody s Tálibánem a ukončení 18letého konfliktu vırazně pomohlo v nadcházejících prezidentskıch volbách.