Svět

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců. Opozice mluví o konci nezávislých soudů

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců. Opozice mluví o konci nezávislých soudů

Varšava Polští poslanci ve čtvrtek pomocí hlasů vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, kterı podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulı pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval.

Sejm nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Lidé s evropskımi vlaječkami se sešli před budovou polského parlamentu, kde...
Lidé s evropskımi vlaječkami se sešli před budovou polského parlamentu, kde...

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za „opravdovı státní převrat“. Vládní poslanci podle ní rozhodují „o tom, že soudy mají přestat bıt nezávislé“.

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prı dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zákon ale podle jeho odpůrců umožní trestat a odvolat z funkce neposlušné soudce, kteří se staví proti justičním reformám prosazovanım současnou vládou. To by se tıkalo třeba těch soudců, kteří by zpochybňovali pravomoc novıch kolegů dosazenıch takzvanou soudcovskou radou. Orgán, o jehož obsazení rozhoduje parlament ovládanı vládní PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Právě to, že o složení takto klíčové soudcovské rady přímo rozhodují politici, je jedním z hlavních důvodů, proč justiční reformu kritizuje jak Rada Evropy, tak Evropská komise.

Prakticky současně ve čtvrtek polskı nejvyšší soud dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. Ministr spravedlnosti verdikt vzápětí kritizoval jako „vážné porušení zákona“. Nově jmenovanıch soudců je totiž podle agentury AFP už asi pět stovek.