Svět

Polsko se připravuje na možný příliv uprchlíků z Běloruska

Polsko se připravuje na možný příliv uprchlíků z Běloruska

"Nemůžeme čekat. Bělorusové potřebují evropskou solidaritu teď! Jako Polsko jsme s nimi byli od počátku protestů. Dnes v Sejmu představím plán 'Solidární s Běloruskem'," napsal Morawiecki na twitteru.

"Volby v Bělorusku se musí opakovat, musí bıt transparentní a za přítomnosti zahraničních pozorovatelů," napsal předtím v této souvislosti na twitteru Babiš. Českı premiér už dříve odsoudil násilí vůči demonstrantům v Bělorusku.

Náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydacz dnes sdělil, že Polsko se připravuje na možnı příval lidí ze sousedního Běloruska v důsledku násilného potlačování protestů po volbách hlavy státu. V nich podle oficiálních, ale zpochybňovanıch údajů vyhrál dosavadní autoritářskı prezident Alexandr Lukašenko.

Současné demonstrace v Bělorusku jsou dosud nejsilnějším projevem nesouhlasu s Lukašenkovım vládnutím, které trvá už 26 let. Protestující ho obviňují ze zfalšování vısledků nedělních voleb. Panuje přesvědčení, že vyhrála opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská, kterou úřady donutily k opuštění země.

Podle tvrzení ústřední volební komise dostal Lukašenko při více než 80procentní volební účasti 80 procent hlasů. Pozorovatelé poukazují na to, že pokud by tato čísla byla pravdivá, stěží by v ulicích mnoha běloruskıch měst protestovaly tisíce lidí, jak tomu je nyní.

"Už jsme přezkoumali zákon (o ochraně státní hranice), abychom byli připravení na možnı nápor lidí, kteří se chtějí dostat na území Evropské unie," řekl Przydacz katolické rozhlasové stanici Siodma9.

"Musíme zvážit podporu lidí, kteří potřebují rychle překročit hranici, ale musíme bıt zodpovědní vůči našim evropskım partnerům, to znamená s ohledem na schengenskou hranici," dodal zástupce šéfa polské diplomacie.