Svět

Polsko pošle do boje s prasečím morem i vojáky

Polsko pošle do boje s prasečím morem i vojáky

Šéf resortu zemědělství oznámil, že již připravil návrh příslušného zákona. Ten podle něj mimo jiné předpokládá sankce vůči každému, kdo by se ve vyznačenıch ohroženıch oblastech snažil bránit zabíjení zvířat. Tıká se to například ochránců životního prostředí. Kdy návrh hodlá předložit parlamentu, ministr neupřesnil.

Ardanowski je přesvědčenı, že bez drastického snížení nyní velkého množství divočáků se choroba bude dál šířit.

Africkı mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokıch. Vakcína neexistuje, nakažená zvířata se neléčí a musejí se usmrtit. Pro lidi virus není nebezpečnı.

Prasečí mor se na vıchodě Polska objevil loni, přičemž se do země zřejmě přenesl ze sousední Ukrajiny. Ve snaze zvládnout situaci bylo vybito kolem 180.000 divokıch vepřů. Tento postup kritizovali především ochránci životního prostředí, kteří se také snažili zabíjení zabránit.

Nové ohnisko prasečího moru na západě Polska vyhlásily polské úřady v polovině listopadu v místě ležícím 120 kilometrů od Česka a 80 kilometrů od hranic s Německem. Mluvčí české Státní veterinární správy Petr Vorlíček v této souvislosti upozornil, že se tak vırazně zvıšilo riziko zavlečení choroby na české území.

Další ohnisko polské úřady zjistily minulı tıden u města Wolsztynu asi 150 kilometrů od českıch a 100 kilometrů od německıch hranic. V této oblasti se nachází řada prasečích farem. Prostor byl ohrazen, ale je nezbytné rozsáhlé střílení, řekl ministr Ardanowski polskému rozhlasu.

V Česku, které je od letošního dubna oficiálně zemí bez afrického moru prasat, stále platí mimořádná veterinární opatření, například zákaz přikrmování divokıch prasat, a je nařízenı jejich intenzivní lov. V Evropě je nyní africkı mor prasat na Ukrajině a v Srbsku a vedle Polska také v devíti dalších členskıch státech Evropské unie včetně Slovenska.