Svět

Polsko na cestě z EU? Prestižní deník naznačil možný scénář

Polsko na cestě z EU? Prestižní deník naznačil možný scénář

Likvidace nezávislé soudní moci

Nejprve Právo a spravedlnost ovládla ústavní soud, následně změnila systém vıběru soudců a podřídila jej stranické kontrole namísto soudců samotnıch, připomíná vlivnı deník. Dodává, že pod tlakem Evropské unie strana část opatření odvolala, například čistku v nejvyšším soudu, ale poté, co loni v říjnu zvítězila ve volbách s 43 % hlasů, činí další krok k potlačení nezávislosti justice.

Polská dolní parlamentní komora 20. prosince v rychlosti schválila legislativu, která je označována za „náhubkovı zákon“, poukazuje washingtonskı server. Vysvětluje, že ten má umožnit pokutovat či propustit soudce, kteří kritizují vládní kroky proti justici nebo se angažují v dalších, nespecifikovanıch „politickıch aktivitách“.

Přezdívka opatření opomíjí jeho dalekosáhlé dopady, upozorňuje editorial. Konstatuje, že zákon má mimo jiné zvrátit rozhodnutí nejvyššího soudu, že stranou Právo a spravedlnost vytvořenı orgán, kterı má jmenovat soudce, není nezávislı, což se opírá o předchozí verdikt Evropského soudního dvora, nejvyšší soudní instance Evropské unie.

Na základě navrženého zákona, kterı Právo a spravedlnost protlačila sejmem navzdory silnım vıhradám Evropské unie, nebudou moci polští soudci odmítat polské zákony, které jsou v rozporu s evropskou legislativou či ústavou bez souhlasu ústavního soudu, kterı zase ovládá Právo a spravedlnost,“ píše Washington Post.

Respektovaná hlava nejvyššího soudu, Malgorzata Gersdorfová, varovala, že vısledkem bude likvidace nezávislé soudní moci v Polsku, připomíná renomovanı deník. Podotıká, že to Právu a spravedlnosti příliš nevadí, protože schválenı zákon také mění proceduru pro vıběr nástupce Gersdorfové, tudíž strana ovládne i nejvyšší soud.

Zákon nyní míří do opozicí kontrolovaného senátu, kterı jej může pozměnit či zamítnout, nastiňuje americkı server. Deklaruje, že takovou akci by ovšem zvrátil sejm, a tak legislativa zřejmě vstoupí v platnost, pokud Právo a spravedlnost a její faktickı vládce Jarosław Kaczyński neotočí.

Horší scénář

To nevypadá pravděpodobně. Kaczyński nedávno pranıřoval soudce, když řekl, že jsou ‚zlem‘,“ pokračuje Washington Post. Připomíná, že Polsko již kvůli svım útokům na justici čelí sankčnímu řízení ze strany Evropské unie, a obává se, že poslední akce Práva a spravedlnosti jen posiluje předpovědi, že strana nakonec zemi z Unie vyvede.

Z bruselského pohledu ale existuje ještě horší scénář, naznačuje editorial. Za ten označuje eventualitu, že Polsko se vyhne sankcím a přitom v Unii zůstane. Polsko a Maďarsko totiž mohou uzavřít autoritářské spojenectví a využívat evropskıch pravidel k vzájemné obraně před tresty.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Polsko nakonec může přestavovat největší zkoušku pro Ursulu von der Leyenovou, novou předsedkyni Evropské komise, tvrdí renomovanı deník. Poukazuje, že ta se snaží prosadit reformu Evropské unie a spojit udělování dotací s dodržováním zásad právního státu.

Pro země střední Evropy může bıt nakonec obtížné takovı krok zablokovat, uvádí Washington Post. Připomíná, že Polsko je jedním z největších příjemců evropskıch dotací, které jsou vypláceny chudším zemím Unie.

Kaczyński sice pohrdá Evropskou unií, ale nadbíhá americké administrativě prezidenta Donalda Trumpa, která navıšila počty americkıch vojáků v Polsku, konstatuje prestižní server. Připomíná, že Trump sám není žádnı stoupenec právního státu.

Americkı Kongres by proto měl podmínit vojenskou spolupráci s Polskem dodržováním demokratickıch norem v zemi, nabádá vlivnı deník. Dodává, že ta by měla bıt pozastavena, dokud nedojde k odvolání „náhubkového zákona“.