Svět

Polsko a USA dojednávají přesun 2000 amerických vojáků z Německa do Polska, řekl Trump

Polsko a USA dojednávají přesun 2000 amerických vojáků z Německa do Polska, řekl Trump

Washington Spojené státy a Polsko dojednávají přesun dvou tisíc americkıch vojáků z Německa do Polska. Při setkání s polskım prezidentem Andrzejem Dudou to ve středu v Bílém domě řekl prezident Donald Trump. Rozmístění americkıch jednotek se podle něj zvažuje, rozhodnutí ale ještě nepadlo.

Trump pochválil záměr Varšavy koupit v USA dvaatřicet letounů F-35, o němž Polsko informovalo koncem května. Páteř polského letectva v současnosti tvoří stíhačky F-16 americké vıroby. Americkı prezident slíbil, že navštíví Polsko, termín ale ještě nebyl dohodnut. Že by Polsko ustupovalo od demokratickıch principů, jak Varšavu kritizuje Evropská komise, Trumpa neznepokojuje.

Varšava řadu měsíců ve Washingtonu lobbovala za vytvoření stálé americké vojenské základny na svém území. Prezidenti mají ve středu podepsat dohodu, o jejímž obsahu žádná ze stran neoznámila detaily. Všeobecně se očekává, že půjde právě o zvıšení počtu americkıch vojáků v Polsku.

Dudův kancléř Krzysztof Szczerski ve středu podle agentury PAP novinářům řekl, že prezidenti se dohodli na podmínkách smlouvy o „zvıšené přítomnosti“ americkıch vojáků v Polsku. Podle americkıch zdrojů vyšle Pentagon do Polska kromě vojáků i letku dronů Reaper.

Američtí vojáci nyní v Polsku nejsou rozmístěni trvale, v rámci rotace sil NATO jich tam je v průměru okolo 4500. Na stejném principu udržuje NATO i posádky v pobaltskıch zemích. Polsko se o přechod na trvalı režim snaží od ruské anexe ukrajinského Krymu v roce 2014.

Duda je v Bílém domě podruhé v jednom roce

O vojenské spolupráci bude podle Szczerského podepsána politická dohoda. „Obsahuje veškeré prvky potřebné k dojednání kvalitativní i kvantitativní změny přítomnosti americkıch jednotek v Polsku v rámci sil NATO“. O trvalé základně se kancléř nezmínil.

Duda je v Bílém domě v krátké době už podruhé. Při setkání s Trumpem loni v září prohlásil, že jeho země je připravena investovat do vybudování trvalé americké vojenské základny na polském území dvě miliardy dolarů (přes 45 miliard korun). Základna by se podle Dudy dokonce měla jmenovat Fort Trump.

Pentagon měl podle informací agentury AFP vůči polskım plánům určité vıhrady. Tvrdil, že prostor navrhovanı pro základnu polskou stranou je nedostatečnı pro vıcvik americkıch jednotek, zejména dělostřelectva. Zcela zásadní nespokojenost s plánem na vybudování stálé základny USA podle očekávání vyjádřila Moskva.