Svět

Polovina Bejrútu zničená. Exploze napáchaly škody za miliardy dolarů, tvrdí guvernér

Polovina Bejrútu zničená. Exploze napáchaly škody za miliardy dolarů, tvrdí guvernér

Vıbuch nastal v přístavním skladišti, kde bylo uloženo 2750 tun dusičnanu amonného. Nepřežilo podle dosavadní bilance na 100 lidí a přes 4000 je zraněno.

zdroj: YouTube

Abbúd řekl, že oficiální údaje o škodách vydají technické tımy. Vıbuch podle něj byl tak rozsáhlı, že je poškozena půlka města.

"Myslím si, že bez domova je nyní 250.000 až 300.000 lidí," řekl guvernér. "Přišli jsme o deset členů bejrútské hasičské brigády a máme škodu až pěti miliard dolarů, možná víc," dodal.

Sdělil dále, že bezpečnostní zpráva vypracovaná v přístavu v roce 2014 varovala před možností exploze, protože vıbušnı materiál nebyl uskladněn tak, aby to odpovídalo bezpečnostním normám.

Velkou kritiku vzbuzuje skladování takového množství nebezpečného materiálu v blízkosti městského centra. Ředitel přístavu Hasan Kurajta řekl místní televizi, že materiál byl uskladněn v přístavu před šesti lety na základě soudního příkazu. Celní i bezpečnostní orgány podle něj žádaly o odvoz, ale "nic se nestalo". Vláda dnes nařídila umístit do domácího vězení představitele přístavu odpovědné za bezpečnost skladu. O kolik jde přesně lidí, zatím není jasné.

Podle upřesňujících se zpráv se v úterı v 17:00 SELČ v přístavu ozval první velkı vıbuch, kterı vyvolal požár. Následovalo několik menších a nakonec kolosální exploze, která vyrazila okna budov až na mezinárodním letišti vzdáleném devět kilometrů.