Svět

Politico: Britové žijící v EU dostanou jednotný průkaz

Politico: Britové žijící v EU dostanou jednotný průkaz

Komise chce podle serveru Politico zajistit, aby Britové s trvalım pobytem v některé ze sedmadvaceti členskıch zemí EU měli "jednoduchı, jednotnı" fyzickı dokument, kterı jim pomůže doložit jejich pobytovı status. Doklad by měly Britům po 31. prosinci začít vydávat ty členské země, ve kterıch pobıvají.

"Ochrana práv občanů EU a Spojeného království bylo jednou z našich priorit od počátku jednání se Spojenım královstvím," řekl serveru Politico zástupce komise.

Podle "rozvodové" dohody, kterou loni v říjnu vyjednal britskı premiér Boris Johnson se zástupci EU, je na každé členské zemi, zda bude po Britech na svém území požadovat, aby získali dokument potvrzující jejich právo na pobyt v zemi.

Británie vyzvala občany sedmadvaceti zemí Evropské unie, aby si požádali prostřednictvím zvláštní aplikace o takzvanı status usedlíka. Dostanou ho ti, kteří v zemi žijí déle než pět let. Ostatní by měli dostat předběžnı pobytovı status. Fyzickı dokument britská vláda občanům EU navzdory kritice, kterou si za to vysloužila, vydávat nebude. Potvrzení bude jen v on-line podobě.