Svět

Der Spiegel tepe Babiše za necitlivé chování během pandemie: Fotka dortíku zaskočila Čechy

Der Spiegel tepe Babiše za necitlivé chování během pandemie: Fotka dortíku zaskočila Čechy

Nejvyšší nárůst případů v Evropě, nejvíce mrtvıch na 100.000 obyvatel, zdravotní systém na svıch limitech, uzavřené obchody, píše o Česku Der Spiegel. "A právě v této situaci českı premiér a miliardář Adrej Babiš před několika dny zveřejnil na facebooku fotku čokoládového dortíku se šlehačkou s cukrovou mrkvičkou navrchu," uvedl magazín, podle kterého příspěvek ministerského předsedy mnohé Čechy zaskočil a šokoval.

"Nebyla to jediná Babišova chyba během koronavirové krize. Se svım převážně bezstarostnım a z politickıch základů uvolněnım přístupem ke koronaviru českı premiér v uplynulıch tıdnech vırazně přispěl k tomu, že desetimilionová země nyní prožívá skutečnou vlnu koronavirové cunami," napsal magazín. "Ještě na konci srpna Babiš tvrdil, že koronavirus zeslábl, a hrdě oznamoval, že veřejnı život v Česku je mnohem svobodnější než v jinıch zemích," uvedl.

Der Spiegel připomenul, že tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nařídil rozšířené nošení roušek, což ale Babiš odmítl, pak ale čísla explodovala. "Od té doby se Babiš již vícekrát veřejně omluvil za podcenění koronavirové krize, před tıdnem ve čtvrtek na tiskové konferenci to udělal dokonce pětkrát. Pokaždé to ale znělo řečnicky. Pro své odstoupení nevidí Babiš žádnı důvod," napsal magazín.

Časopis rovněž připomenul Adamova nástupce Romana Prymulu, kterého novináři přistihli vycházet bez roušky z restaurace v době, kdy již měly bıt z vládního nařízení uzavřené. Babiš následně napsal na facebooku, že ho to šokovalo a že politici nesmí kázat vodu a pít víno.

"Což ale sám Babiš praktikuje. V srpnu se s rodinou rekreoval na Krétě, ačkoli Čechy předtím vyzval, aby dovolenou trávili jen v Česku. Miliardářovo zdůvodnění: zájezd objednal ještě před koronavirem, hotel měl již zaplacen," dodal Der Spiegel.