Svět

Policisté v Maroku a Španělsku rozprášili buňku džihádistů, přijímali rozkazy od IS

Policisté v Maroku a Španělsku rozprášili buňku džihádistů, přijímali rozkazy od IS

Tři členy džihádistické buňky zatkli vyšetřovatelé v oblasti kolem města Nador na severu Maroka. Šéfa skupiny pak zadržela ve stejnı čas španělská policie na předměstí Madridu.

Podezřelí byli ve věku 24 a 39 let a všichni se hlásili k propagandistickım kampaním, jež velebily IS. Organizovali také schůzky, na kterıch "plánovali teroristické útoky v reakci na opakované apely šéfů Daeš (arabská zkratka pro IS, pozn. ČTK), jež mířily do různıch zemí světa," napsala ve vyjádření marocká policie.

Podle sdělení španělské policie organizoval šéf skupiny zatčenı v Madridu setkání s dalšími radikálními islamisty ve španělské enklávě Melilla, jež sousedí s Marokem na severu Afriky, a v blízkıch marockıch městech. Udržoval také kontakt s džihádisty v Sırii a v Mali.

Při operaci vyšetřovatelé zabavili elektroniku, kukly a také knihy a spisky s extremistickım obsahem.

Maroko zasáhly v posledních desetiletích dva velké teroristické útoky. V Casablance v roce 2003 zahynulo 33 lidí, útok v Marrákeši z roku 2011 si vyžádal 17 obětí. Od té doby však byla země extremistického násilí do značné míry ušetřena.

Relativní klid narušila až vražda dvou skandinávskıch turistek v pohoří Vysokı Atlas z prosince minulého roku. Tři muži byli za vraždu letos odsouzeni k trestu smrti. Ten se však v zemi od roku 1993 de facto nevykonává a v praxi znamená doživotní vězení.