Svět

Policie zastřelila teroristy. Bylo to legální?

Policie zastřelila teroristy. Bylo to legální?

Bílá dodávka s teroristy nejprve vjela na mostě London Bridge vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších a tři z nich zabila. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k Borough Market, trhu, kterı je plnı restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi keramickım nožem. Pět lidí ubodali. Asi osm minut po ohlášení útoku policie zastřelila všechny tři útočníky u jednoho z barů.

Podle britského deníku The Guardian pokračovali policisté ve střelbě i poté, neboť se zdálo, že útočníci mají na sobě sebevražedné pásy, a policisté se obávali, že se je pokusí aktivovat.

Hlavní koroner Mark Lucraft podle BBC zdůraznil, že během vyšetřování "nikdo rozhodnutí příslušnıch policistů nekritizoval". Policisté podle něj neměli na vıběr a použití jiného prostředku než smrtících zbraní by nebylo na místě.

Policisté zastřelili šéfa teroristické skupiny Khurama Butta a jeho dva komplice Rachida Redouanea a Youssefa Zaghbu. Všichni žili ve vıchodním Londıně.

Minulı měsíc skončilo podobné vyšetřování, které se tıkalo obětí útoku. Policii a tajnou službu zprostilo obvinění, že mohly atentátu zabránit, protože Butta od roku 2015 vyšetřovaly. Rodiny obětí - jednoho Brita, tří Francouzů, dvou Australanek, Kanaďanky a Španěla - tento verdikt kritizovaly.