Svět

Policie zadržela tři podezřelé z vyloupení slavné klenotnice v Drážďanech. Patří do arabského rodinného klanu

Policie zadržela tři podezřelé z vyloupení slavné klenotnice v Drážďanech. Patří do arabského rodinného klanu

Berlín Německá policie při úterní razii v Berlíně zadržela tři osoby, které podezřívá z loňské krádeže šperků z historické klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) v Drážďanech. Po dalších dvou podezřelıch pátrá, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA. Ukradené cennosti se při domovních prohlídkách zatím nalézt nepodařilo.

Do klenotnice v centru Drážďan se loni v noci na 25. listopadu vloupali dva zloději zamřížovanım oknem. Do vitríny s nejcennějšími exponáty vytloukli sekerou díry a ukradli asi 20 barokních šperků. Podle tehdejších informací bulvárního listu Bild měly cennosti hodnotu až miliardy eur (22,3 miliardy Kč). Zástupci klenotnice ale trvali na tom, že hodnota odcizenıch věcí je nevyčíslitelná. Na dopadení pachatelů byla vypsána odměna 500 000 eur (asi 13,2 milionu korun).

Interiér klenotnice Zelená klenba.
Razie se účastnilo asi 1640 policistů z několika spolkovıch zemí. Cílem bylo...

V úterı brzy ráno policisté v německé metropoli prohledali osmnáct objektů včetně deseti bytů a také garáže či automobily. Podle DPA většina prohledávanıch budov stojí ve čtvrti Neukölln. Razie se účastnilo asi 1640 policistů z několika spolkovıch zemí.

Zadrženımi jsou muži ve věku od 23 do 26 let, mají německé občanství a všichni jsou příslušníky arabskıch rodinnıch klanů žijících v Berlíně. Také další dva 21letí muži, po kterıch policie stále pátrá, pocházejí ze stejného prostředí známého kriminální činností.

Tři zadržené policisté obvinili z krádeže v organizované skupině a ze dvou případů žhářství. Pachatelé drážďanské krádeže, která vyvolala ve světě značnou pozornost, zapálili mimo jiné auto, v němž ujeli z místa činu. S krádeží podle dřívějšího vyjádření vyšetřovatelů souvisí také požár elektrického rozvaděče, kvůli kterému u zámku, kde je klenotnice umístěna, v době činu nefungovala pouliční světla.

Podle agentury DPA patří všech pět mužů do arabského rodinného klanu, kterı má na kontě i krádež stokilogramové zlaté mince z berlínského Bodeho muzea v roce 2017. V únoru za tento čin poslal soud tři muže do vězení. Mince se nikdy nenašla.

Cílem úterní akce bylo podle drážďanské prokuratury samozřejmě nalézt i ukradené šperky. Podle dosavadních informací se to ale nepodařilo. „To bychom museli mít velké štěstí, aby se rok po činu ještě našly,“ připustil dnes mluvčí drážďanské policie Thomas Geithner. „Naděje ale umírá poslední,“ dodal.

Klenotnice Grünes Gewölbe ležící v samém srdci historického drážďanského Starého města patří k největším v Evropě a slouží k uchovávání cennıch historickıch sbírek Saska z období od renesance až po klasicismus. Vznikla v 16. století a veřejnosti jsou její sbírky přístupné od roku 1724. Název klenotnice byl odvozen od původního malachitového nátěru její klenby.