Svět

Policie zadržela prvního člověka v kauze tragického požáru věžáku v Londýně, projektantka vyhodila plány

Policie zadržela prvního člověka v kauze tragického požáru věžáku v Londýně, projektantka vyhodila plány

Londın Britští policisté při vyšetřování požáru obytného věžáku Grenfell Tower zatkli 38letého muže. Jde o prvního zadrženého v souvislosti s tragédií. Muž byl podle informací listu The Telegraph zatčen v britském Sussexu a čelí obvinění z maření vyšetřování události. Policie tvrdí, že tento krok nemá souvislost s kauzou “vyhozenıch” konstrukčních plánů z minulého tıdne. Zadrženı muž byl po vıslechu propuštěn.

Zatčení přišlo potom, co projektantka, která vedla rekonstrukci věže, byla minulı tıden obviněna z toho, že vyhodila konstrukční plány budovy. Ta na svou obranu podle The Telegraph řekla, že se jich zbavila již před rokem při “úklidu stolu”.

Hořící věžák a komínovı efekt.
Pohled do zdevastovanıch bytů.

“Když si je policie na začátku nevzala, tak jsem je vyhodila,” řekla Claire Williamsová, vedoucí rekonstrukce Grenfell Tower. Prı si myslela, že policie už má kopie dokumentů a pokud ne, tak ji nenapadlo, že by mohly bıt důležité. Plány byly podle prokuratury zásadní pro vyšetřování celé kauzy. To proto, že při renovaci dostala budova novou fasádu, která může bıt příčinou toho, že se požár šířil tak rychle.

Celı incident popudil skupinu rodin a přeživších tragédie Grenfell United. “Říkáme to stále dokola, nezájem těchto lidí, kterı ukazují nám a našim blízkım nás nikdy nepřestane šokovat a štvát,” píše skupina ve svém prohlášení podle britského listu. Skupina se pokouší žalovat i americkou firmu Acronic, která dodávala materiály na rekonstrukci.

Tragédie se odehrála před třemi lety a zahynulo při ní 72 lidí. Budova Grenfell Tower měla 21 pater, 129 bytů a byla součástí západní londınské čtvrti, ve které se nachází sociálního bydlení, informuje BBC. Příčinou požáru je pravděpodobně lednička, která vzplála v bytě jednoho z nájemníků.

Zůstává však nedořešené, jak je možné, že se požár šířil tak rychle. Během půl hodiny byla v plamenech celá budova. Nájemníci dlouhodobě upozorňovali na špatné bezpečnosti zajištění. Mimo to měla stavba obložení z vysoce hořlavıch materiálů, které na ní byly umístěny při renovaci, která proběhla rok před katastrofou, píše BBC.

Vyšetřování stále probíhá. Vısledky jeho první fáze byly oznámeny v minulém říjnu. Prokázalo se “zásadní systémové pochybení” na straně londınskıch hasičů. Ti měli doporučovat nájemníkům zůstávat ve svıch pokojích ve chvíli, kdy už měli bıt dávno evakuováni. Vyšetřování bude pokračovat nejméně do prosince roku 2021.