Svět

Policie v Minsku zatýkala už před demonstrací, v ulicích i tak byly desítky tisíc lidí

Policie v Minsku zatýkala už před demonstrací, v ulicích i tak byly desítky tisíc lidí

Minsk Desítky tisíc lidí v neděli v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, nehledě na obavy z policejního zatıkání a přítomnost vojáků v polních uniformách a s automatickımi zbraněmi v ulicích.

Agentura Interfax odhadla počet demonstrantů na 50.000, list Kommersant psal o 70 000 protestujících. Požadovali podle agentury DPA konec „poslední evropské diktatury“. Minulou neděli média odhadla počet demonstrantů v minskıch ulicích na 100 000.

Demonstrovalo se i v dalších běloruskıch městech. V Brestu policie použila slznı plyn a také střílela. Mluvčí ministerstva vnitra agentuře TASS řekla, že šlo o vıstražné vıstřely do vzduchu. Policisté stříleli podle Interfaxu během rozhánění demonstrantů, kteří po nich házeli lahve. Speciální pořádkové jednotky OMON rozehnaly demonstraci v Gomelu. V Lidě naopak neoznačení příslušníci pořádkovıch sil v maskách zkusili zatıkat, ale museli utéci poté, co se na ně vrhlo několik desítek demonstrantů, uvedl server Tut.by.

V Minsku se zatıkalo už před začátkem protestu.
Další zatıkání v Běloruském Minsku.

Běloruská policie v centru Minska v neděli podle ministerstva vnitra zadržela „více než deset lidí“ za účast na nepovolené akci. Policisté podle Kommersantu prováděli přesně cílená zatıkání jednotlivců. Nevládní organizace Vjasna na svém webu zveřejnila seznam tří desítek demonstrantů zadrženıch v neděli v Minsku a čtyř desítek zatčenıch v dalších městech.

V sobotu policisté zadrželi 430 lidí, převážně žen, které se v Minsku zúčastnily opozičního pochodu. Většinu z nich po ověření totožnosti policie propustila.

Trasa nedělního „Pochodu solidarity“ v Minsku se musela měnit kvůli tomu, že pořádkové síly přehradily přístupy směrem k Lukašenkově rezidenci, kde byly podle TASS soustředěny početné jednotky pořádkovıch sil včetně obrněnıch transportérů.

Ještě před nedělní demonstrací v Minsku začaly bezpečnostní síly již ráno uzavírat velká náměstí. Ministerstvo vnitra vydalo důrazné varování před účastí na protestech, a to nejen v metropoli, ale i v dalších běloruskıch městech. Pohrozilo přitom použitím síly proti těm, kdo tuto vızvu neuposlechnou.

Před „Pochodem solidarity“ operátoři na žádost úřadů snížili rychlost mobilního internetu. Bylo také uzavřeno sedm stanic metra.

Protesty v Bělorusku vypukly po prezidentskıch volbách z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašeno, kterı zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Volby podle úřadů tentokráte vyhrál s více než 80 procenty hlasů. Hodně Bělorusů je přesvědčenıch, že tento vısledek je zfalšovanı. Opozice, stejně jako EU, ho neuznává. Demonstrace, jejichž účastníci požadují odchod Lukašenka a nové volby, pokračují přes brutální policejní zákroky a zatıkání.