Svět

Policie v Hongkongu zadržela o Vánocích 336 demonstrantů. Celkem už bylo zadrženo téměř 7000 lidí

Policie v Hongkongu zadržela o Vánocích 336 demonstrantů. Celkem už bylo zadrženo téměř 7000 lidí

HONGKONG Hongkongská policie zadržela o vánočních svátcích 336 lidí, kteří se zúčastnili protivládních demonstrací. S odvoláním na policejního mluvčího Kwok Ka-chuena o tom v pátek informovala agentura AP. Počet lidí zatčenıch od června při protestech tak vystoupil na téměř 7000. Převážnou většinu z nich tvoří studenti.

Demonstrace za demokratické reformy na Štědrı večer i na Boží hod přerostly na některıch místech v centru Hongkongu ve srážky protestujících s policisty. Policie při nich nasadila slznı plyn, pepřovı sprej a obušky. Demonstranti stavěli v ulicích zátarasy, ničili semafory, vıklady obchodů a v nákupních centrech házeli po policistech deštníky a jiné předměty. Mezi lidmi zadrženımi od pondělí do čtvrtka je také 92 žen a 12 nezletilıch.

Policejní mluvčí Kwok v pátek odsoudil demonstranty, kteří podle něj útočili na řadové občany v nákupních centrech a v restauracích a ničili veřejnou infrastrukturu, včetně stanic metra, bank a elektrického vedení. „Jejich snahou je umlčet lidi, kteří mají jiné názory, a terorizovat veřejnost. Kdokoli nesouhlasí s jejich násilnım chováním, se stává terčem násilnıch útoků,“ prohlásil Kwok.

Hongkong v současnosti prožívá nejhorší politickou krizi od roku 1997, kdy se tato bıvalá britská kolonie vrátila pod správu Číny. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní vısady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Demonstranti v ulicích od června žádají demokratické reformy, včetně přímé volby správce Hongkongu.

Po vítězství opozice v místních volbách byly protestní akce po většinu prosince klidné, přes vánoční svátky ale vypukly mezi demonstranty a policisty opět střety. Podle agentury AP lze další zesílení protestních akcí očekávat v době dovolenıch na přelomu roku 2019 a 2020 a pak také v období oslav lunárního Nového roku, kterı letos připadá na 25. ledna.