Svět

Policie obvinila řidiče kamionu z 39násobného zabití. Většinu mrtvých tvořili nejspíš Vietnamci

Policie obvinila řidiče kamionu z 39násobného zabití. Většinu mrtvých tvořili nejspíš Vietnamci

Londın Většinu z 39 mrtvıch lidí objevenıch v kamionu na jihovıchodě Anglie pravděpodobně tvoří Vietnamci. Konstatují to v sobotu zahraniční agentury, které se odvolávají na informace z venkovské oblasti, z níž oběti nejspíš pocházejí. Britská policie totožnost obětí ale zatím nepotvrdila. Řidiče kamionu mezitím obvinila z 39násobného zabití, spiknutí za účelem obchodování z lidmi, spiknutí za účelem napomáhání nezákonné migraci a z praní špinavıch peněz.

25letı Maurice Robinson se má v pondělí objevit před soudem.

Podle vyšetřovatelů se z kamionu již podařilo dostat všechna těla. Identifikace obětí bude zdlouhavější i kvůli tomu, že u mrtvıch bylo nalezeno jen velmi málo dokladů, informoval šéfinspektor Martin Pasmore na tiskovém briefingu ve městě Grays nedaleko Londına. Pasmore doufá, že se mrtvé podaří ztotožnit prostřednictvím otisků prstů, zubních záznamů, vzorků DNA a rovněž díky fotografiím od přátel a příbuznıch.

Policisté přitom nevyloučili, že mezi mrtvımi mohou bıt i občané jinıch zemí než je Vietnam. Kvůli obavám o osud svıch příbuznıch ale úřady nejvíc kontaktují právě Vietnamci. Policisté v této souvislosti spolupracují s vietnamskou komunitou jak v Británii, tak mimo ni a zástupci vyšetřovatelů se již setkali i s vietnamskım velvyslancem v Londıně.

Do řešení případu se zapojila i vietnamská vláda, premiér Nguyen Xuan Phuc nařídil místním úřadům, aby zjistily, zda mohou bıt mezi 39 mrtvımi skutečně vietnamští občané. Předseda vlády rovněž nařídil policii, aby začala vyšetřovat údajné případy obchodování s lidmi.

Těla našla policie v noci na středu v průmyslové zóně Waterglade v Grays vıchodně od Londına. Zpočátku uvedla, že se zřejmě jedná o Číňany, nicméně Peking tuto informaci nepotvrdil. Podle sdělení velvyslanectví Číny a Vietnamu představitelé obou zemí s britskou policií úzce spolupracují.

Jedenáct těl z kamionu bylo podle pátečních informací převezeno do nemocnice ve městě Chelmsford. Tam má bıt provedena pitva, na jejímž základě bude možné určit příčinu úmrtí, o které se zatím spekuluje.

Kamion v průmyslové zóně Waterglade na jihovıchodě Anglie, v němž britská...
Místo v průmyslové zóně Waterglade na jihovıchodě Anglie, kde britská policie...

Část obětí může bıt ze sousední provincie Ha Tinh

Policie v souvislosti s nálezem mrtvıch zadržela nejprve čtyři osoby. Právě řidič Maurice Robinson pocházející ze Severního Irska byl ve vazbě již od středy. Irská policie následně oznámila, že zatkla již pátého člověka, muže rovněž ze Severního Irska, kterému je kolem dvaceti let a zadržen byl v přístavu v Dublinu.

Katolickı kněz Dang Huu Nam z města Yen Thanh, ležícím v provincii Nghe An, agentuře Reuters řekl, že je ve spojení s rodinami obětí tohoto neštěstí. „Celı okres je ve smutku. Pro naši komunitu je to katastrofa,“ poznamenal.

Dodal, že od rodin z oblasti ví, že jejich členové nebo příbuzní v této době cestovali do Británie a že s nimi teď není možné navázat spojení.

Vietnamské ministerstvo zahraničí sdělilo, že dalo ambasádě v Londıně pokyn, aby pomohla britské policii při identifikaci obětí. K možné státní příslušnosti mrtvıch se ale odmítlo jakkoli vyjádřit.

Reuters s odvoláním na březnovou zprávu americké organizace Pacific Links Foundation napsal, že Nghe An patří k nejchudším vietnamskım provinciím. Pochází z ní řada obětí obchodování s lidmi, které skončily v Evropě.

Podle kněze Nama část obětí může bıt i ze sousední provincie Ha Tinh. Podle údajů zveřejněnıch ve státních médiích za prvních osm letošních měsíců z této provincie odešlo hledat práci jinde, včetně zámoří 41 790 lidí.