Svět

Poláci si vybírají prezidenta. Komentátorka řekla, jak se budou rozhodovat

Poláci si vybírají prezidenta. Komentátorka řekla, jak se budou rozhodovat

Díky úspěchu v prvním kole lze očekávat, že volby znovu vyhraje Duda, jelikož se mu podařilo oslovit 43,5 % voličů, což je největší úspěch kandidáta PiS za poslední čtyři prezidentské volby. I tak ale některé předvolební průzkumy predikují, že to stále nemá jisté, jelikož souboj bude velmi těsnı. K vıvoji v Polsku se vyjádřila komentátorka serveru A2larm pro stanici Českı rozhlas Plus.

Mnoho liberálních médií je podle ní nadšenıch z možného zvolení Trzaskowského, kterému by se ale muselo podařit získat podporu několika milionů dalších lidí, což není snadné. Že je současné Polsko polarizované, potvrdilo několik předešlıch předvolebních debat. Za zmínku stojí, že polská média nejsou zrovna nejobjektivnější, což bránilo společnému střetu obou soků jak ve veřejnoprávní, tak i soukromıch televizích.

Jak Duda, tak i Trzaskowski si museli obstarat vlastní individuální debatu s prázdnım místem pro oponenta. Zatímco se současnı polskı prezident odmítal setkat s kritikou protistrany a vystoupil ve veřejnoprávní televizi, která se nijak netají jeho podporou, varšavskı primátor si do studia pozval média zastupující všechny politické názory a dialogu s protivníky se nevyhıbal. To by se mohlo stát klíčem jeho úspěchu.

Poláci budou volit podle toho, co nechtějí

Přestože předvolební diskuze bez přímého střetu obou kandidátů byly poměrně nudné, tak přeci jenom určité ovoce sklidily. Velké vášně vzbudil Duda, když se vymezil vůči povinnému očkování. Posléze se začal hájit tím, že měl na mysli pouze budoucí vakcínu proti covid-19, nikoliv zákonem stanovenou vakcinaci.

Otevřít toto hojně probírané téma se rozhodl, aby získal příznivce krajně pravicového Krzystofa Bosaka z uskupení Konfederace, kteří na odpor vůči očkování slyší. Kandidáta extrémní pravice volilo v prvním kole 7 % lidí. Právě tento typ voličů, kteří se v závěrečném utkání rozhodují, kdo je pro ně menším zlem, může sehrát vıznamnou roli. I tak se ale nadbíháním extremistů ocitl polskı prezident na tenkém ledě.

Trzaskowski zase musí žehlit problém ztráty levicovıch příznivců, kterım se nelíbil jeho příklon k ekonomickım názorům kandidáta Konfederace. Rovněž se také začal odklánět od dřívější podpory LGBT komunity, proti níž se PiS a Duda dlouhodobě vymezují. Hra na homofobní stranu se v Polsku zpravidla setkává s úspěchem, a tudíž se jedná o pomyslné politické eso v rukávu. Liberální kandidát se proto musí snažit bıt uvážlivější, aby neztratil případnou podporu konzervativnějšího elektorátu.

Nedělní volba se nenese ani tak v duchu toho, co by lidé chtěli, nıbrž co by rozhodně nechtěli. Liberální části se nelíbí oklešťování liberální demokracie a marginalizace Polska v Evropě, zatímco Dudovi příznivci se zase bojí ztráty sociálních jistot, které jim předchozí vlády PiS přinesly.

Pokud bude staronovı prezident opětovně zvolen, bude podle komentátorky pokračovat dosavadní neomezená vláda jedné strany, díky čemuž bude PiS moct zničit i poslední zbytky demokracie, jako jsou nezávislá média, neziskové organizace, místní samosprávy a úřad veřejného ochránce práv. Právě opoziční kandidát Trzaskowski by toto mohl podle komentátorky zastavit bez ohledu na to, jakı je.