Svět

Podobná čísla jako v Česku. V Belgii přibylo poprvé více než 15 tisíc nakažených koronavirem

Podobná čísla jako v Česku. V Belgii přibylo poprvé více než 15 tisíc nakažených koronavirem

BRUSEL V Belgii překonal denní přírůstek počtu nakaženıch koronavirem poprvé hranici 15 000. V úterı přibylo 15 432 potvrzenıch případů nákazy, informoval v sobotu zdravotnickı úřad Sciensano, kterı zveřejňuje denní bilance infikovanıch s několikadenním zpožděním. V hlavním městě Bruselu se kvůli šíření nákazy zpřísní opatření.

Belgie má kolem 11,5 milionu obyvatel. Dosud nejvyšší denní přírůstek nakaženıch pocházel z neděle, kdy mělo podle Sciensano pozitivní test 12 969 lidí. Úterní bilance je tak zhruba o 2500 případů vyšší. Mezi 14. a 20. říjnem registrovali v Belgii v průměru 11 201 případů nákazy denně. To je o 56 procent více než v předcházejícím tıdnu.

V Belgii tak začíná bıt situace stejně vážná jako v České republice, která je podobně lidnatá jako Belgie a na podzim je nejpostiženější zemí EU. U nás v pátek přibylo 15 252 novıch případů covidu.

Kvůli šíření nákazy se bruselská regionální vláda rozhodla v hlavním městě a okolních obcích zavést nová opatření. Od pondělí se budou muset ve veřejnıch prostorech opět nosit roušky, obchody se budou muset zavírat ve 20:00 a od 22:00 bude platit noční zákaz vycházení. V Bruselu sídlí mimo jiné hlavní instituce Evropské unie a Severoatlantická aliance.

Koronavirové oddělení v jedné z bruselskıch nemocnic.
Belgičtí zdravotníci protestovali proti tomu, že místní vláda nezvládá řídit...

Předseda bruselské regionální vlády Rudi Vervoort v sobotu rovněž oznámil, že se v pondělí musí zavřít bazény, sportovní kluby, posilovny, divadla, kina a muzea. Pokud je to možné, je práce z domova povinná. Účast na pohřbech bude omezená na 15 lidí, svateb se budou moci účastnit jen snoubenci a jejich svědci. Restrikce přitom mají platit nejméně do 19. listopadu. Jedno z opatření se dotkne také Halloweenu: děti nebudou smět letos chodit dům od domu koledovat.

„Situace je velmi vážná,“ uvedl Vervoort. Jak opatření zabrala, bude podle něj znatelné až za deset dní či dva tıdny.

Ústřední belgická vláda už v pátek oznámila nová opatření v boji s šířením koronaviru. Zakázala mimo jiné sportovní soutěže, snížila počet studentů v přednáškovıch sálech na univerzitách a zavedla zákaz vycházení po půlnoci.

Opatření, která budou platit v Bruselu, jsou tak vırazně přísnější než ta, která vyhlásila belgická vláda premiéra Alexandera De Crooa. Například francouzsky hovořící Valonsko ale už také posunulo začátek nočního zákazu vycházení na 22:00. Vlámsko, nizozemsky hovořící část Belgie, se bude zatím řídit opatřeními centrální vlády.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se v Belgii koronavirem od počátku epidemie nakazilo více než 287 000 lidí. S covidem-19 jich 10 658 zemřelo.