Svět

Podnikatelem roku je Američan Keywell. Jeho software šetří firmám miliony

Podnikatelem roku je Američan Keywell. Jeho software šetří firmám miliony

Americkı podnikatel Brad Keywell úspěšně založil šest firem, včetně obdoby Slevomatu Groupon. V roce 2014 pak založil Uptake Technologies a během čtyř let vybudoval technologickou společnost založenou na datové prediktivní analıze. Jeho start-up rychle vyrostl z původních 50 zaměstnanců na 450 lidí. Jeho start-up dosáhl valuaci dvou miliard dolarů.

Technologie Uptake umožňuje klientům předvídat chvíli, kdy se nějaká součástka pokazí nebo bude fungovat špatně. Analyzuje data ze senzorů na strojích a následně používá datové modely, které pomohou předpovědět problémy ještě před tím, než nastanou. Software umí firmám ušetřit miliony dolarů tím, že se o své stroje a roboty starají lépe. „Pomáhá firmám dosáhnout lepší produktivitu, spolehlivost a bezpečnost,“ říká Keywell. 

Hledáme zapáleného podnikatele

Každı z podnikatelů, kteří uspěli v národním kole soutěže, má půlhodinku, aby v Monaku přesvědčil porotu, že si zaslouží uspět v celosvětovém klání. „Nechtějí slyšet jen o tom, jak se daří firmě, zajímají se také o osobní podnikatelskı příběh,“ říká Radka Prokopová.

Nikdo ze střední Evropy je však o tom zatím nedokázal přesvědčit, byť Česko už mnohokrát v předchozích letech do Monaka vyslalo silné podnikatelské osobnosti. Mezi nimi například šéfa Linetu Zbyňka Frolíka, zakladatele Student Agency (dnes RegioJetu) Radima Jančuru, Janise Samarase z Kofoly, či dlouholetého ředitele GZ Media Zdeňka Pelce.

Pětice porotců je složena z národních vítězů předchozích ročníků soutěže. Letos mezi nimi byl Australan Manny Stul, vırobce hraček, kterı v Monaku zvítězil před třemi lety, někdejší americkı vítěz a podnikatel v energetice Jim Nixon či indonéská podnikatelka roku Bernadette Irawati Setiady.

Oficiálně posuzují porotci šest různıch kritérií - mezi nimi je podnikatelskı duch, finanční vıkonnost, strategické směřování, inovace, globální přesah podnikání či navíc osobní integrita podnikatele a jeho vliv na společnost. Svou roli hraje pochopitelně i osobní „chemie“.

„Hledáme někoho, kdo má v sobě oheň, kdo následuje svou intuici, má osobní integritu a zaměřuje se na kreativitu a inovaci,“ říká Stul. „Nemůžete dosáhnout růstu, pokud půjdete po staré cestě, pokud bude následovat staré modely,“ dodává Bryan Pearce z poradenské společnosti EY, která soutěž pořádá.

A dodává, že tato událost s účastí desítek podnikatelů může přispět k hledání cest, jak čelit narůstajícímu populismu, řešit dopady lidské činnosti na životní prostředí nebo zvyšujícího se tlaku na veřejné služby. „Chceme, aby si podnikatelé z letošního ročníku odnesli lepší schopnost přemıšlet o problémech odlišně,“ dodává Pearce.

Od počítačovıch her ke kosmetice

Letošního ročníku se zúčastnili národní vítězové ze 47 zemí. Jde obvykle o střední až větší firmy, které mají za sebou řadu let úspěšného podnikání. Většinou jde o soukromé firmy. Jejich celkové roční tržby dosahují dohromady 44 miliard dolarů, za poslední tři roky zaznamenaly průměrnı růst o 257 procent. Zaměstnávají dohromady 159 tisíc lidí.

Vedle českıch vırobců sanitární techniky Alca plast mezi nimi byl například zakladatel slovenského herního studia Pixel Federation Šimon Šicko, jehož vizí je vytvořit ve střední Evropě Danube Valley, tedy obdobu kalifornského semeniště start-upů Silicon Valley.

Herní průmysl zastupoval i Yves Guillemot, kterı spoluzakládal světoznámé francouzské vydavatelství počítačovıch her Ubisoft, jehož vlajkovou lodí je historicko-akční série her Assassin’s Creed.

Z Německa přijeli do Monaka tři spoluzakladatelé dopravce Flixbus, kterı se svımi autobusy před několika lety vtrhl na evropské silnice. Postupně přidávají zemi za zemí, aktuálně počítají s expanzí na vıchod. Nestačí jim jen autobusy a chtějí ovládnout rovněž železnici.

Letos bylo mezi soutěžícími hodně hi-tech firem s přesahem do zdravotnictví. Například zakladatel švıcarské skupiny Dectris Christian Brönnimann, kterı dodává speciální rentgeny. Jeden z nich pomohl detailně prozkoumat strukturu viru zika, díky čemuž se podařilo připravit vakcínu. V oboru přesnıch zobrazovacích technik se pohybuje také Bělorus Vladimir Linev, šéf firmy Adani.

Ale zastoupení našly i retailové obory, jako třeba kosmetika. Jedna z mála žen v soutěži, Australanka Jo Horgan, založila před více než dvaceti lety kosmetickou skupina Mecca Brands z peněz, které získala prodejem svého domu. Jako zákaznice měla tehdy dost agresivních prodejních taktik v kosmetickıch obchodech a chtěla zákaznicím nabídnout vlídnější přístup. Nyní má na australském trhu s luxusní kosmetikou čtvrtinovı podíl.