Svět

Podle Thunbergové se největší klimatické stávky zúčastnily čtyři miliony lidí

Podle Thunbergové se největší klimatické stávky zúčastnily čtyři miliony lidí

New York Více než čtyři miliony lidí se podle mladé švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové zapojily do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší ochranu klimatu. Protestní akce se uskutečnily ve 163 zemích, uvedla na Twitteru Thunbergová, která hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) iniciovala.

Šestnáctiletá Švédka, která je symbolickou postavou boje za lepší ochranu klimatu, se zúčastnila demonstrace před budovou OSN v New Yorku, kde se příští tıden sejdou na klimatickém summitu světoví vůdci. Studenti v čele s Thunbergovou je chtějí přimět, aby přijali razantní opatření s cílem zabránit celosvětové ekologické katastrofě.

Demonstrující v Sao Paulu drží plakát démonizující prezidenta Bolsonara....
Protestující za lepší klima v brazilském Riu de Janeiru drží cedule s nápisy:...


„Toto je největší klimatická stávka v dějinách. My všichni na sebe můžeme bıt hrdí, protože toto jsme dokázali společnımi silami,“ řekla podle zpravodajského serveru BBC News Thunbergová davu shromážděnému v New Yorku.

„Situace je kritická. Náš dům je v plamenech. A v tom domě nebydlí jen mladí lidé, bydlíme v něm všichni - postihuje nás to všechny,“ uvedla dále aktivistka.

21.září 2019 v 02:02, příspěvek archivován: 21.září 2019 v 09:17

Over 4 million on #ClimateStrike today. In 163 countries. And counting... If you belong to the small number of people who feel threatened by us, then we we have some very bad news for you: This is just the beginning. Change is coming - like it or not. #FridaysForFuture https://t.co/MHGRNx1tnH

Ať jsem navštívila kteroukoli část světa, „slyšela jsem stejné prázdné sliby, stejné lži a byla jsem svědkem stejné nečinnosti“, prohlásila Thunbergová. Příští tıden budou zraky celého světa upřeny na světové vůdce v OSN, kteří budou mít šanci ukázat, že nás slyší, dodala.

Svůj projev Thunbergová zakončila varováním pro ty, „kteří se cítí bıt námi ohroženi“: „Toto je jenom začátek. Změna přichází, ať se vám to líbí, nebo ne.“