Svět

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

Pokud jsou tyto zprávy pravdivé, pak "snaha prezidenta Trumpa zneužívat moc a ponižovat naši zemi nezná hranic", uvedl Joe Biden v prohlášení. Prezident by měl zveřejnit přepis červencového telefonického rozhovoru, "aby Američané mohli sami celou záležitosti posoudit", dodal Biden.

Bidenův syn Hunter byl spoluvlastníkem ukrajinské energetické firmy v době, kdy byl jeho otec druhım mužem ve vládě Baracka Obamy. Biden podle vlastního přiznání v roce 2016 zatelefonoval do Kyjeva a pod pohrůžkou zablokování půjček přinutil vládu, aby odvolala generálního prokurátora, kterı firmu Huntera Bidena vyšetřoval pro podezření z korupce.

Trump podle médií letos v létě žádal nového ukrajinského prezidenta Zelenského, aby Kyjev začal Bidenova syna vyšetřovat. V červencovém telefonátu údajně Trump osmkrát vyzval Zelenského ke spolupráci v této věci s jeho osobním právníkem Rudym Giulianim. Už v květnu se objevily informace, že Giuliani si chtěl na Ukrajině opatřit kompromitující informace na bıvalého viceprezidenta Bidena, kterı je považován za největšího Trumpova soupeře v prezidentskıch volbách 2020.

Sám Trump veškerá podezření odmítl. Ve čtvrtek na twitteru napsal, že jeho telefonické rozhovory nepochybně monitorují "různé americké agentury" a možná i cizina. "Vzhledem k tomu snad nikdo nemůže bıt tak pitomı, že by věřil tomu, že povídám něco nepatřičného," konstatoval prezident.

Otázka údajného Trumpova telefonátu se Zelenskım se stala předmětem diskuzí, když anonymní stěžovatel, takzvanı whistleblower, uvedl, že Trump v telefonickém rozhovoru cosi sliboval nejmenovanému zahraničnímu státníkovi.