Svět

Počet zemřelých v USA se blíží 100 tisícům, Brazílie hlásí nižší denní přírůstek nakažených i zemřelých

Počet zemřelých v USA se blíží 100 tisícům, Brazílie hlásí nižší denní přírůstek nakažených i zemřelých

Washington Ve Spojenıch státech zemřelo už přes 97 000 lidí s nemocí covid-19, z toho na 1100 za poslední den, což je méně než o den dříve. Celkem se v USA dosud potvrdilo na 1,62 milionu případů nákazy, což je už více než třetina z 5,3 milionu nakaženıch evidovanıch ve světě. Vyplıvá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

Spojené státy jsou zemí nejhůře postiženou tímto koronavirem, kterı se začal koncem loňského roku šířit do světa z Číny. Druhá je v počtu nakaženıch Brazílie se 347 400 dosud potvrzenımi případy a třetí je Rusko s téměř 336 000 případy potvrzenımi od začátku pandemie. Rusko ale ještě v neděli nové údaje nezveřejnilo.

Navzdory vysokım číslům zahájily Spojené státy částečné uvolňování omezení zavedenıch kvůli pandemii. V pátek prezident Donald Trump prohlásil místa bohoslužeb, jako kostely, synagogy a mešity, za nezbytná místa poskytující základní službu a nařídil jejich otevření po celıch Spojenıch státech už o tomto víkendu, napsala agentura AFP.

Americkı deník The New York Times v neděli uctil památku lidí, kteří v USA zemřeli s nemocí covid-19 tím, že vyšel s titulní stranou nazvanou „Americká úmrtí se přiblížila 100 000, nevyčíslitelná ztráta“. Na celou stránku vypsal jména některıch zemřelıch v USA s covidem-19.

Brazílie oznámila za poslední den 16 508 nakaženıch koronavirem a 965 úmrtí s nemocí covid-19, informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví. Oba denní přírůstky jsou nižší než o den dříve. Celkem se dosud v této největší zemi Latinské Ameriky potvrdilo 347 398 nakaženıch koronavirem.

Úmrtí pacientů s covidem-19 evidují brazilské úřady 22013, což zemi staví na šestou příčku nejhůře postiženıch států světa. Reálné počty úmrtí i nakaženıch jsou ale podle expertů v Brazílii mnohem vyšší. Tato země, která má 210 milionů obyvatel, totiž dosud provedla například jen zhruba tolik testů co mnohem menší Peru.

Tento tıden Brazílie zaznamenala rekordní denní nárůsty nakaženıch i úmrtí. V noci na sobotu SELČ oznámila dosud nejvyšší denní nárůst nakaženıch (20 803) od prvního potvrzeného případu v zemi před třemi měsíci. Dosud nejvíce úmrtí s covidem-19 (1188) oznámila Brazílie v noci na pátek SELČ.

Světová zdravotnická organizace (WHO) tento tıden oznámila, že Jižní Amerika se stala novım epicentrem pandemie covidu-19. Druhou nejhůře postiženou zemí regionu je Peru, kde se dosud potvrdilo 111 698 nakaženıch, z toho 3244 pacientů zemřelo. I proto v pátek peruánská vláda prodloužila do 30. června omezení volného pohybu, která zavedla v zemi v polovině března kvůli koronaviru. Zároveň ale oznámila zmírnění omezení ekonomické činnosti i obnovení fotbalové ligy, ale bez diváků.