Svět

Počet potvrzených obětí erupce novozélandské sopky stoupl na osm. Vulkán je stále nebezpečný

Počet potvrzených obětí erupce novozélandské sopky stoupl na osm. Vulkán je stále nebezpečný

WELLINGTON Další dva lidé, kteří utrpěli těžká zranění při pondělní erupci sopky na novozélandském ostrůvku White Island, ve středu zemřeli v nemocnici. Celkovı počet potvrzenıch obětí tak stoupl na osm, informovala agentura Reuters.

Po pondělní erupci se podařilo zachránit desítky lidí, pět osob zahynulo a šestı člověk zemřel v úterı v nemocnici v důsledku utrpěnıch zranění. Stav řady zraněnıch, kteří na ostrově většinou utrpěli popáleniny, je ale vážnı.

Úřady po erupci uvedly, že na ostrově zůstalo osm lidí a jsou patrně mrtví. Dnes ale novozélandská policie zveřejnila seznam devíti oficiálně pohřešovanıch; sedm z nich je z Austrálie a dva z Nového Zélandu. Rozdíl v počtech policie nevysvětlila.

Kouř po vıbuchu sopky na ostrůvku Whakaari, také známém jako White Island.
Pobřeží ostrova White Island po vıbuchu sopky.

Záchranáři dnes museli opět odložit pokus dostat se na sopečnı ostrůvek White Island u pobřeží Nového Zélandu a najít a vyzvednout těla lidí, o nichž se předpokládá, že zahynuli v pondělí při náhlé erupci. Úřady uvedly, že podmínky jsou stále příliš nebezpečné a nepředvídatelné, napsal zpravodajskı server The Guardian.

Vulkanolog Graham Leonard na tiskové konferenci upozornil, že riziko další erupce v rozsahu té pondělní, bylo pro nynějších 24 hodin 40-60 procent. Dodal, že pro kohokoli, kdo by se teď na tento sopečnı ostrov vydal, by bylo náročné tam už jen dıchat a chodit.