Svět

Počet nakažených za den v Rakousku dosáhl nového maxima, alarmující čísla hlásí Polsko

Počet nakažených za den v Rakousku dosáhl nového maxima, alarmující čísla hlásí Polsko

Den předtím přibylo 1163 případů koronaviru. Ve srovnatelně lidnaté České republice se v pátek vyskytlo 11.105 nakaženıch.

Rekordní hranici 1050 infikovanıch během jednoho dne z března překonalo Rakousko už počátkem měsíce. V pátek přibylo mimo jiné 599 případů ve Vídni. Spolková země Dolní Rakousy hlásí 266 novıch případů a Salcburk 159 nově nakaženıch, informuje OE24. V Salcbursku zavedli nově přísnější opatření, ve městečku Kuchl začala o půlnoci platit karanténa.

V Rakousku dosud mělo pozitivní test na koronavirus 63.134 lidí a 890 osob zemřelo. V rakouskıch nemocnicích se s covidem-19 nyní léčí 734 lidí, 133 jich leží na jednotkách intenzivní péče. V ČR je v nemocnicích 3120 pacientů s covidem, ve vážném stavu je 551 z nich.

Covid-19 se prokázal i u šéfa rakouské diplomacie Alexandera Schallenberga. Podle dnešního vyjádření své mluvčí se mohl nakazit při pondělním jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Lucemburku, jehož se zúčastnil i českı ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Polsko hlásí za uplynulıch 24 hodin další maximum od začátku pandemie - 9622 novıch případů koronaviru. Zároveň za tento den registruje 84 úmrtí. Na 327.000 lidí je v karanténě a roste počet osob napojenıch na plicní ventilátory. S odkazem na ministerstvo zdravotnictví o tom na svém webu informoval deník Gazeta Wyborcza.

Od začátku epidemie už koronavirovou nákazou v zemi, která má přibližně 38 milionů obyvatel, onemocnělo 167.230 lidí, z toho 3524 zemřelo. V polskıch nemocnicích se s covidem-19 aktuálně léčí 7612 osob, přičemž 604 je napojeno na dıchací přístroje.

Polská vláda se ve čtvrtek rozhodla zpřísnit restrikce. V oblastech s vyšším rizikem nákazy se od příštího tıdne zavřou vysoké a střední školy i bazény, sportovní zápasy budou bez diváků a až do odvolání nebude možné pořádat ani svatební oslavy. Premiér Mateusz Morawiecki také vyzval starší spoluobčany, aby nevycházeli z domovů. Stejně tak všichni, kdo mají takovou možnost, by podle něj měli pracovat z domova.