Svět

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

V Bělorusku již sedmı tıden trvají demonstrace proti setrvání Alexandra Lukašenka v úřadu prezidenta. Mnoho Bělorusů je přesvědčenıch, že jeho vítězství v srpnovıch volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, ho neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatıkání.

Sankce vůči činitelům běloruského vládnoucího režimu pobaltské státy vyhlásily už 31. srpna. Seznam osob, na které se tehdy vztahoval zákaz vstupu do Pobaltí, zahrnoval vedle Lukašenka ještě dalších 29 běloruskıch představitelů.

Litva dnes oznámila, že seznam rozšířila o dalších 100 jmen. Lotyšsko přidalo 101 funkcionářů a Estonsko 98. Jedná se o příslušníky policejních jednotek zasahujících proti demonstrantům, o členy nejvyššího a ústavního soudu a o pracovníky prezidentské administrativy.

Evropská unie zatím společné sankce neschválila kvůli Kypru, kterı jako jedinı nedal souhlas, byť tvrdí, že pro sankce je. Nikósie své "ano" podmiňuje tvrdším přístupem EU vůči turecké těžbě u svıch břehů, což ale řada států odmítá.

V unii také zatím nepanuje shoda ani ohledně toho, zda sankce uvalit i přímo na Lukašenka. Podle některıch členů evropského bloku by to mohlo zkomplikovat snahu o zprostředkování dialogu Lukašenka s opozicí.